mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left اخبار mdi-chevron-double-left آقای جلیلی برای «ظرفیت» مصداق نگویید! بازگشت

آقای جلیلی برای «ظرفیت» مصداق نگویید!

مدت زمان تقریبی مطالعه:4 دقیقه و 35 ثانیه
mdi-calendar14 خرداد 1392 - 15:29
mdi-eye 1.4K
mdi-comment 15
mdi-text-subjectمطالب

zademohamadi"ظرفیت" اندکی کلی و مبهم و شاید مغلق است و برد رسانه ای ندارد. چطور می شود با شعاری مثل "آزاد کردن ظرفیت ها" جلب توجه کرد و رای جمع کرد؟ اصلا این یک شعار یا برنامه یا چیزی ازاین دست است؟ ترجمه کردن این گزاره به زبان مردم از ضرورت هاست و البته کار خیلی ساده ای هم نیست. اما در عین حال مشاهده می شود که در سطح خواص و درس خوانده ها هم گویا آنچنانکه باید مفهوم نشده و این مساله ای نیست اما حرف های دیگری در کنار آن شنیده می شود که نشان می دهد مسائل دیگری هم باید تبیین شود. یکی از ادعاهایی که مرتبا تکرار می شود نداشتن توان اجرایی و برنامه درباره آقای جلیلی است. منظور از برنامه هم بنا بر آنچه گذشته چیزهایی از این قبیل است:

من گرانی را کنترل می کنم

من نرخ ارز را تثبیت می کنم

من هزینه سلامت را کم می کنم

من قدرت خرید را بالا می برم

من بیکاری را حل می کنم

نکته ساده ای که این منتقدان فهیم نادیده می گیرند آن است که اینها همه هدف است نه برنامه. برنامه یعنی چطور نرخ ارز را تثبیت می کنم و اینکه بدون مشخص کردن این نکته بگویند در شش ماه و دوسال و غیره مساله ای را حل نمی کند. برنامه یعنی روش رسیدن به هدف و نه فقط زمان آن. مشهورات رسانه ای را تکرار کردن نه حاکی از برنامه داشتن است و نه توان و نگاه اجرایی. در مواردی هم که برنامه ای ارائه می شود چیزی است که تنها تصویب آن در مجلس مدتها به طول می کشد و معلوم نیست تصویب شود یا نشود. جالب آنکه برنامه پنجم و خود بودجه برای موارد فوق بسیار بندها و مصوبات الزامی دارد که مورد توجه این کاندیداها نیست.

یکی از نشانه های تسلط اجرایی ندادن وعده های صدمن یک غاز است. فرد با توجه به بودن در اجرا از محدودیت ها و امکانات خبر دارد و چون حرف دهنش را می فهمد وعده پراکنی نمی کند. برای اینکه جلیلی را مثال نزنم دکتر عارف را مثال می زنم که با توجه به سابقه زیاد در دولت خاتمی نسبت به بعضی از برادران دیگر به نسبت حساب شده تر و محتاطانه تر حرف می زد. اما اینکه از شعار جلیلی و این کلمه ظرفیت که مرتبا تکرار می کند چه بیرون می آید و چه مناسبتی با اوضاع امروز کشور دارد. مسائل اقتصادی کشور جایگاه خاص خود را دارد و برنامه تفصیلی اقتصاد مقاومتی از قبل از انتخابات مورد توجه دکتر جلیلی بوده و تهیه و تدوین شده اما آنچه مغفول بوده ظرفیت هایی است که وجود داشته و دارد اما بلااستفاده مانده است. اینکه با آزاد شدن این ظرفیت ها چه اتفاقی می افتد به سادگی قابل اندازه گیری نیست اما هر چقدر که آزاد شود به کاهش انواع مشکلات کشور کمک می کند. انقلاب آمد و ظرفیت ها را آزاد کرد. وقتی که ارتش رسمی توان مقابله با متجاوز را نداشت توان ظرفیت مردم (بسیج) به میدان آمد و فرماندهان کارآمد و شجاع و نیروهای بی باک خلق کرد. در این بین خاطراتی وجود دارد که گاه در اوایل جنگ نیروهای ارتش به نیروهای مردمی ملحق می شدند تا بتوانند بهتر وظیفه خود در قبال جنگ را انجام دهند. البته حتی محدود شدن به این مثال دامنه "ظرفیت "ها را آشکار نمی کند.

طرح ها و برنامه ها و ابلاغ های بسیار خوبی در طول سالیان برای کنترل تورم و نقدینگی و ایجاد اشتغال و حمایت از تولید و جلوگیری ازواردات وجود داشته است. ساختار فعلی دولت بگونه ای بوده که در عمل گاه کاملا خلاف سیاستگزاری عمل کرده است و در عین حال در قبال ظرفیت های مردمی به صورت مانع عمل کرده و افراد و اقشار مردم را در بن بست مجوزها و قواعد و تشریفات اداری محبوس کرده و جلوی تولید و کسب و کار را گرفته است. نظام اداری گاه در کمال راحتی وجدان جلوی درب فلان کسب و کار یا کارگاه بلوکهای ده تنی می گذارد یا در را گل می گیرد. فساد و رانت و رشوه ای که در این میان وجود دارد مزید بر مساله است.

ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای و اجتماعی مردم را در نظر آورید. ظرفیتهای دیانت و ایثار که چنان جنگی را اداره کرد الان کجاست و چطور می تواند در خدمت کشور قرار گیرد؟

آیا اینها ظرفیت اینکه برنامه یک رئیس جمهور باشد را ندارد؟ یک رئیس جمهور چهار سال فرصت دارد و در این مدت می تواند یک دو جهت گیری خاص داشته باشد. بقیه از تورم و ارز و اشتغال جزء وظایف ذاتی دولت است که یک روز هم نمی تواند از آنها غفلت کند و کدام دولت می تواند از آنها غافل باشد. اما آن رویکرد متحل کننده کل فضا چیست؟ آزاد کردن ظرفیت ها کار مهم و پربازدهی است که که در موارد بسیاری چیزی جز تغییر رفتار خود دولت و ساختار اداری نیست و لذا شدنی است. هم اکنون در سایت ستاد دکتر جلیلی فراخوانی برای وبلاگ داده شد که در سطح همه شهرها و استانها جمعا به 1620 وبلاگ رسیده است در حالی که پیش بینی هزار بود. این یک ظرفیت رسانه ای در سطح کشور است که اگر شکوفا شود می تواند از رسانه های رسمی کشور بهتر عمل کند.

شاید حتی بهتر باشد که جلیلی به همان گفتن کلی ظرفیت ها ادامه دهد و زیاد وارد مصادیق نشود. ممکن است توجه به نمونه های خاص ذهن ها را از توجه به ظرفیت ها در تنوع و گستره واقعی خود باز دارد و به موارد خاصی منحصر کند که این در تحلیل اصولی به دور از عدالت است.

پایان
mdi-bookmarkدسته‌بندی: اخبار
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصرافارسال دیدگاهدیدگاه‌های ارزشمند شما 15 دیدگاه
Hossein 14 خرداد 1392 - 20:16 ارسال پاسخ
باسلام وخداقوت؛با توجه به متن زیر،یک تحلیل قوی بنویسد ودر سایت قرار دهید تا انشاالله دلها بیشتر به سمت اصلح برود.
جالبه! تمام شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب میگن؛ به هر کس می خواهید رای بدید اما به جلیلی رای ندید!! آیا این دلیل بر اصلح بودن جلیلی نیست؟
فاعتبروا یا اولی الابصار
مجتبي 14 خرداد 1392 - 22:12 ارسال پاسخ
با این سایت بروید و آمار دکتر جلیلی رو بالا ببرید
http://entekhabeshoma.ir
تقی معین 15 خرداد 1392 - 12:06 ارسال پاسخ
ج.جهادی...ل.لبیک به امام...ی...یاوررهبری...ل...لیلای دل مجنون ما...ی...یکه تازولایتمداری...به امید پیروزی درعملیات بزرگ بارمز لبیک یا خامنه ای
آرمان فقیه 15 خرداد 1392 - 17:51 ارسال پاسخ
بله، دشمن از آمدن جلیلی و رییس جمهور شدن او سخت وحشت کرده است و به همه چیز دست می یازد تا این مهم محقق نشود. حتی رسیدنش به اریکه پاستور را برای خود فاجعه می داند. گویی حقیقت راستینی را در آینده می بیند که نگرانی اش را نمی تواند پنهان کند و در واقع همین طور هم هست. متاسفانه عده ای خام سیرت و بی بصیرت هم در داخل حرف آنان را تکرار می کنند. قرآن به این موضوع این گونه آشکارا پرداخته است:
" یا ایها الذین امنوا لا تتخذوا بطانه من دینکم لا یالونکم خبالا ودو ما عنتم قد بدت البغضاء من افواههم و لا تخفی صدورهم اکبر قد بینا لکم الایات ان کنتم لا تعقلون"

اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، از غير خودتان، [دوست و] همراز مگيريد. [آنان‌] از هيچ نابكارى در حق شما كوتاهى نمى‌ورزند. آرزو دارند كه در رنج بيفتيد. دشمنى از لحن و سخنشان آشكار است؛ و آنچه در سينه‌هايشان نهان مى‌دارد، بزرگتر است. در حقيقت، ما نشانه‌ها[ى دشمنى آنان‌] را براى شما بيان كرديم، اگر تعقل كنيد.
آل عمران - 118
سعید 15 خرداد 1392 - 23:30 ارسال پاسخ
با سلام. ممکن است که آنها یک شخص را می کوبند تا همان شخصی که منفی می کنند رای بیاورد.

بنابر این هیچگاه سخن رسانه های بیگانه چه مثبت و چه منفی را معیار و ملاک انتخاب خود قرار ندهید. درست است اگر رسانه های بیگانه از شخصی حمایت کردند ، باید مراقب بود ولیکن برهان خلف درا ین موضوع صحیح نیست.

به نظر بنده طبق این صحبت رسانه های خارجی ، این انتخابات یک بازی دو سر باخت برای آقای جلیلی است. چون 2 حالت دارد :
1) اگر رای نیاورد ، می گویند نامزد حضرت آقا رای نیاورد و مقبولیت عمومی همراه رهبر نیست
2) اگر رای آورد ، می گویند نامزد آقا رای آورد و دیکتاتوری واضح تر از این!

وبه نظر بدبینانه ،این حالت ممکن است برای سوخت شدن آقای جلیلی ایجادشده باشد!!!
-- 16 خرداد 1392 - 00:18 ارسال پاسخ
اره این ظرفیت ها باید روشن تر و مصداقی تر بیان بشه.
طاها 16 خرداد 1392 - 14:29 ارسال پاسخ
بهتره روش آزاد کردن ظرفیت ها بیان شود!!!!!!!!!!!
یاسر 16 خرداد 1392 - 20:32 ارسال پاسخ
یکی از ویژگی ها و البته بهترست بگوییم ظرفیتهای برادر جلیلی همین روی نیاوردن به پوپولیسم است
مصطفی محمدی 17 خرداد 1392 - 05:46 ارسال پاسخ
اون چیزی که نتیجه ای صحیح و خروجی کاری مطمئن و به دور از ریخت و پاش!!رو به ما ضمانت میده تنها و تنها تفکر صحیح و نگاه حمایتی از مشتضعفینه
رأی ما به مردی از میان مردم است!!!
مصطفی محمدی 17 خرداد 1392 - 05:55 ارسال پاسخ
قواعد و قضیه های منطقی در عالم سیاست همیشه مثل عالم فلسفه یا عالم تربیت یا عالم اجتماع نیست.مثلا در عالم اجتماع اثبات شیء نفی غیرآن را نمیکند لذا اگر از کسی تعریف کردید کسی نمیگوید معنایش انتقاد یا تخریب دیگری است در حالی که در عالم سیاست ، حمایت از کسی به معنای عدم صلاحیت دیگری است.به خصوص اگر دشمنان قسم خورده ما از کسی انتقاد کنند آنهم به هرشیوه ای که شده (دروغ ، تهمت ، تمسخرو...).این رفتارها م مواضع نشان دهنده به حق بودن آن شخص است.
ف.اسراري 17 خرداد 1392 - 11:39 ارسال پاسخ
به جليلي راي ميديم كه در مقابل دشمن مثل امام ورهبر عزيزمان مقا,مه نرمش در مقابل دشمن نابودي است چون اگه يه امتياز به دشمن بديم ديگه دست بردار نيس وسرنوشت ما ميشه سرنوشت كشورهاي منطقه به جليلي راي ميديم چون خود شيفته نيس به جاي بيان مشكلات وراه حل منطقي وعده هاي جزئي نمي ده تا راي جمع كنه به جليلي راي ميديم چون پشت همه حرفاش يك فكر عميق نهفته است سطحي نگر نيس به جليلي راي ميديم چون اخلاق مداره صبور وساده اساده زيست است زهد ومعنويت از وجودش مي باره عشقش به رهبري به نظام به گفتمان انقلاب اسلامي از همه حرفا رفتار وعملكرد گذشته وحالش مشخصه خدا كمكش مي كنه يقين دارم
بی نام 17 خرداد 1392 - 12:47 ارسال پاسخ
ملاک حجیت نه شرق است نه غرب ملاک حجیت عقل است ونقل قابل توجه کسانی که ملاک تشخیصشان حرفهای غربیهاست
فاطمه 18 خرداد 1392 - 16:19 ارسال پاسخ
ابتدای امر وقتی واکنش رسانه های بیگانه را نسبت به جلیلی دیدم من هم این بازی را دو سر باخت می پنداشتم.اما حالا بعد از روشن شدن مواضع و دیدگاهای کاندیداها و به خصوص بعد از روشن شدن مواضع سیاسی و خواندن برنامه اقتصادی آقای جلیلی نظرم عوض شد ،به نظرم او در اعلام مواضعش انقلابی عمل کرد و با موضع گیری قاطع در برابر فتنه سال 88 و جلوگیری از قهرمان جلوه دادن سران فتنه و ماجرای عاشورا و محافظه کارانه عمل نکردنشان در برابر حامیان این جناح ،به ایشان اعتماد کردم و مطمئن شدم غربی ها از مواضع انقلابی ایشان هراسیده اند و فهمیدند با وجود او نمی توانند به اهداف خود برسند و عزت و اقتدار ایران را بگیرند . حال وظیفه ما عمل به تکلیف است و این عین بی انصافی است که به دلیل اینکه این بازی را برای نظام دو سر باخت می دانیم از ارزیابی آقای جلیلی کناره بگیریم و به بقیه نامزدها بپردازیم .
شما هم می بایست با بررسی برنامه های اقتصادی و مواضع سیاسی ایشان خود را از انتخاب اصلح محروم نکنید.
خدا با ماست و آنان که مکر میکنند خدا مکرشان را به خودشان بازمیگرداند که او بهترین مکر کنندگان است .پس از هیاهوی رسانه های غربی نهراسید.
با تشکر
سید امین 18 خرداد 1392 - 18:37 ارسال پاسخ
امام خمینی فرمودند هر گاه غربی جماعت ازت استقبال کرد بدون یه اشکالی تو رفتارته
اگه استقبال نکرد بدون درست عمل کردی
راهی که دکتر جلیلی پیش گرفته همون راهه امامه درود بر جانباز سرافراز ارتش اسلام!
محدثه 21 خرداد 1392 - 01:08 ارسال پاسخ
من آقای جلیلی رو خیلی نمیشناختم ولی با اولین مستند مهرشون به دلم افتاد.متانت،ولایت مداری،ایمان،آرامش،استقامت و مهربانی در نگاهش موج میزنه.با هر مناظره در انتخابم مصمم تر میشدم امیدوارم همونطور که انسان دوست داشتنی هستند،رییس جمهور دوست داشتنی هم باشن