mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left اخبار mdi-chevron-double-left امروز به حرکت دانشجویی برای پیشرفت کشور به‌عنوان یک ضرورت ... بازگشت
پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه بیرجند

امروز به حرکت دانشجویی برای پیشرفت کشور به‌عنوان یک ضرورت نظام، انقلاب و کشور نیاز داریم

مدت زمان تقریبی مطالعه:6 دقیقه و 38 ثانیه
mdi-calendar25 آبان 1401 - 09:14
mdi-comment 0

برای پیشرفت کشور نباید دانشگاه ما یک دانشگاه منفعل و بی‌تفاوت باشد

دکترسعید جلیلی روز دوشنبه در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه بیرجند، اظهار داشت: زمانی دشمنان می‌گفتند که سیم خاردار به ایران ندهید و امروز می‌گویند فلان سلاح پیشرفته را آیا ایران به سایر کشورها می‌فروشد؛ گفتمان دیده‌بانی سایه‌به‌سایهخودتان پیشرفت ایران را ارزیابی کنید.

وی گفت: باور من این است که چنین جلساتی ضروری و لازم است، اگر از دانشجو انتظار داریم که حضور فعال و موثری در جامعه داشته باشد باید بستر را برای این فعالیت فراهم کنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: حرکت دانشجویی حداقل در ۶۰و ۷۰سال گذشته در سر بزنگاه‌ها و نقطه‌هایی نشان داده که یک حرکت مهم و موثر است، تاکنون در برهه‌های مختلف از جمله در دفاع مقدس حضور بسیار ارزشمندی را حرکت دانشجویی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه امروز به حرکت دانشجویی برای پیشرفت کشور به عنوان یک ضرورت نظام، انقلاب و کشور نیاز داریم افزود: هر دانشگاه ما باید به مثابه یک دولت در سایه عمل کند زیرا امروز یک گفتمان و دیده‌بانی که قدم به قدم و سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کرده و نسبت به آن اقدام لازم را انجام دهد کم داریم که این موضوع بسیار اهمیت دارد.

به حرکت دانشجویی برای پیشرفت کشور به عنوان یک ضرورت نظام، انقلاب و کشور نیاز داریم

جلیلی گفت: یکی از جاهایی که می‌تواند علامت خطر روشن شود، اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌ها هستند که باید مسائل مختلف در جامعه توسط آن به بحث و گفت و گو گذاشته شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری در دهه ۸۰بحث کرسی‌های آزاداندیشی را مطرح کردند با همین نگاه بود و فرمودند که محافظه کاری قتلگاه انقلاب است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی افزود: شما به عنوان دانشجو و استاد اگر خطایی را دیدید و به هر دلیلی نسبت به آن محافظه کاری داشتید، محافظه‌کاری دانشجو و استاد به ضرر همه است به ضرر همه حتی کارگزاران خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه با توجه به ظرفیت خوب علمی باید اولویت‌های جامعه را مطرح کند گفت: دانشگاه‌های کشور در رشته‌های مختلف فعالیت دارند و این فعالیت‌ها در راستای پیشرفت کشور است.

جلیلی تصریح کرد: برای پیشرفت کشور نباید دانشگاه ما یک دانشگاه منفعل و بی‌تفاوت باشد زیرا همان چیزی است که دشمنان به دنبال آن هستند و از آنجایی که دانشجو فاقد محافظه‌کاری و دارای فطرت پاک است، بحث و مطرح کردن مباحث از سوی این قشر بسیار ارزشمند است.

یکی از مهمترین مجراها و بسترهایی که می‌تواند به حل مشکلات کمک کند، دانشگاه‌ها و حرکت‌های دانشجویی است

وی سپری کردن بهترین دوران عمر دانشجو در دانشگاه‌ها را بالاترین هزینه در دانشگاه‌ها در راستای کسب و علم و دانش دانست و گفت: تحقیقات و مقالات دانشجویی باید عملیاتی شود و به وسیله آن خیلی از مسائل کشور حل شود. حرکت‌های دانشجویی است که می‌تواند جلوی غلبه حرکت‌های پوپولیستی را بگیرد

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر امروز مشکلاتی در کشور داریم یکی از مهمترین مجراها و بسترهایی که می‌تواند به حل مشکلات کمک کند، دانشگاه‌ها و حرکت‌های دانشجویی است، حرکت‌های دانشجویی است که می‌تواند جلوی غلبه حرکت‌های پوپولیستی را بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه حرکت دانشجویی باید مقتضات امروز را بشناسد تصریح کرد: دشمنان به دنبال این هستند که نقاط مثبت کشور را بپوشانند و ناامیدی را در جامعه ترویج کنند تا نظام را ناکارآمد جلوه دهند.

حرکت دانشجویی حداقل در ۶۰و ۷۰سال گذشته در سر بزنگاه‌ها و نقطه‌هایی نشان داده که یک حرکت مهم و موثر است، تاکنون در برهه‌های مختلف از جمله در دفاع مقدس حضور بسیار ارزشمندی را حرکت دانشجویی داشته است.

اینکه کشور ایران علیرغم همه تهدیدها و گزینه‌های روی میز دشمنان به پیشرفت رسیده به خاطر پشتیبان ملت همیشه در صحنه ایران است

جلیلی با اشاره به اینکه دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب همه گزینه‌های روی میز خود از جنگ سخت، ترور، تهدید، فشار اقتصادی، جنگ نرم و رسانه‌ای را علیه ما طراحی و اجرا کردند گفت: دشمن در حالیکه از تمامی گزینه‌هایی که در دست داشته علیه ما استفاده کرده، ناکام مانده است.

وی با تاکید بر اینکه دانشجو و حرکت دانشجویی باید مختصات حرکت نظام و انقلاب را بشاسد که تاکنون چه مراحلی را برای رسیدن به قله پیشرفت و تعالی طی کرده‌ایم، عنوان کرد: اینکه کشور ایران علیرغم همه تهدیدها و گزینه‌های روی میز دشمنان به پیشرفت رسیده به خاطر پشتیبان ملت همیشه در صحنه ایران است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: دشمن هر وقت نمی‌تواند از ابزار زور استفاده کند از حربه تزویر استفاده می‌کند و این واقعیت تاریخی را همه ما باید بدانیم

وی با اشاره به اینکه مشکلاتی در جامعه وجود دارد که دشمنان هم برای رسیدن به اهداف خود مانند مگسی بر این زخم‌ها می‌نشیندند گفت: استیصال دشمنان به وضعی رسیده که نخست وزیر فرانسه با یک مجری می‌نشیند و به بحث و گفت و گو می‌پردازند؛ آیا آنها اولویت مهمتری از این ندارند؟استیصال در این حد!

جلیلی عنوان کرد: دشمنان در حال حاضر به این دلخوش کرده‌اند که با چند دروغ در جنگ نرم که خود طراحی کرده به اهدافشان برسند اما غافل از اینکه ملت ما حتی در جنگ سخت هم با اتکای به باورها و اعتقادات و قدرت نرم به پیروزی رسید.

وی افزود: باید خود دانشجو و دانشگاه ما کمر همت ببنند تا این زخم‌ها و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد را التیام ببخشند و از جمله کارهای بزرگ همه ماست که مشکلات را رفع کنیم و به حرکت پیشرفت و تعالی کشور سرعت ببخشیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: دشمنان تمام شبکه‌ها و امکانات خود را در جنگ نرم پای کار آورده‌اند اما جوانانی مانند آرمان علی وردی جلوی آن ایستادگی می‌کنند و این رویش‌های جدید انقلاب است که در دهه مختلف تکرار می‌شوند.

دشمنان در حال حاضر به این دلخوش کرده‌اند که با چند دروغ در جنگ نرم که خود طراحی کرده به اهدافشان برسند اما غافل از اینکه ملت ما حتی در جنگ سخت هم با اتکای به باورها و اعتقادات و قدرت نرم به پیروزی رسید.

برای رسیدن به پیشرفت و تعالی باید نقشه نظام‌مند و دقیق داشته باشیم و بعد باید نقش هر کسی مانند دوران دفاع مقدس تعریف و مشخص شود

وی با تاکید بر جهش در تراز انقلاب و نظام طی ۱۰سال آینده به همت جوانان و دانشجویان گفت: اما در مسیر پیشرفت باید موانع و خطاهای رفتاری گذشته را شناسایی و در جهت رفع آنها اقدام کنیم به عنوان مثال توافق هسته‌ای فاقد نتیجه در دولت قبل باعث شد که به جای رشد هشت درصدی رشد منفی یک درصد را داشتیم.

جلیلی عنوان کرد: وقتی خلق پول در جامعه باشد مطمئنا تورم هم ادامه دار خواهد بود که باید این موضوع اصلاح شود، برای رسیدن به پیشرفت و تعالی باید نقشه نظام‌مند و دقیق داشته باشیم و بعد باید نقش هر کسی مانند دوران دفاع مقدس تعریف و مشخص شود.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان به دنبال این هستند که نقاط قوت ما را بپوشانند تا حس یاس و ناامیدی در جامعه ترویج شود افزود: براساس مختصات باید وضع موجود و وضع مطلوب ترسیم شود همچنین برنامه‌ریزی شود که چگونه می‌توانیم از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم. نقش دانشگاهی خودتان را در مسیر پیشرفت کشور تعیین، مطالبه و دنبال کنید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: در فضای مجازی چگونه می‌شود به وضع مطلوب برسیم، استفاده از فضای مجازی در زمینه‌های مختلف کاربرد دارد هم‌چنانکه همین فضای مجازی برای استفاده بهتر باید تدبیر شود که دشمن نتواند از آن علیه ملت استفاده کند.

وی با بیان اینکه اگر صادقانه با مردم صحبت شود آنان بیشترین همراهی را دارند گفت: همچنین فضای مجازی علاوه بر کسب و کار می‌تواند ابزاری مهم در جنگ نرم دشمنان در جهت منافع کشور باشد.

جلیلی از دانشجویان خواست که نقش دانشگاهی خودشان را در مسیر پیشرفت کشور تعیین، مطالبه و دنبال کنند. وی افزود: اگر دچار ضعف هستیم به خاطر عدم تصحیح برخی روندها یا رفتارهای اشتباه بوده است که باید اصلاح شود و دانشگاه می‌تواند پیشگام حرکت آینده کشور باشد.

اگر صادقانه با مردم صحبت شود آنان بیشترین همراهی را دارند
پایان
mdi-camera گزارش تصویری
mdi-bookmarkدسته‌بندی: اخبار سفرها
mdi-tag-multipleبرچسب‌ها: سفر استانی خراسان جنوبی بیرجند دانشگاه بیرجند پرسش و پاسخ پرسش دانشجویی دانشجو دانشگاه
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
از همین رویداد
سفر به خراسان جنوبی
دانشگاه بهترین جایگاه برای حل مسائل ملی و محلی استمطالب
نقاط قوت و قدرت ملت ایران نباید پوشانده شودمطالب
حضور در گلزار شهدای شهر بیرجند و ادای احترام به مقام شامخ شهداتصاویر
دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبیتصاویر
حضور در جمع اساتید دانشگاه‌های خراسان جنوبیتصاویر
حضور در جمع دانشجویان دانشگاه بیرجندتصاویر
اولین یادواره شهدای استانداری خراسان جنوبی، فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعهتصاویر
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصراف ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.