mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left کارگروه‌ها mdi-chevron-double-left کارگروه کشاورزی mdi-chevron-double-left دکتر جلیلی: برنامه «ایجاد اشتغال» و «ارزآوی» دولت سایه در ... بازگشت
در نشست مشترک کارشناسان با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد؛

دکتر جلیلی: برنامه «ایجاد اشتغال» و «ارزآوی» دولت سایه در حوزه کشاورزی، در اختیار مسئولان جدید وزارت جهاد کشاورزی قرار خواهد گرفت

یازده سرفصل با عناوین «تامین امنیت غذایی با حفاظت منابع پایه( آب، خاک، جنگل و مرتع)»، «ارتقاء درآمدزا و کارایی سیاست‌های حمایت وزارت جهاد کشاورزی»، «ارزآوری»، «ایجاد اشتغال»، «ارتقاء سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی»، «ارتقاء کارایی بازار محصولات کشاورزی»، «اصلاح الگوی مصرف»، «تقویت شبکه‌های مویرگی و ارتقاء نقش تشکل‌ها»، «کارآمدی پژوهش و فناوری» و «گسترش کارآفرینی» و «الزامات اصلاح ساختار وزارت‌خانه» در راستای ارائه راهکارهای پیشنهادی برای رسیدن به وضع مطلوب حوزه کشاورزی به دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد ارائه شد.
مدت زمان تقریبی مطالعه:3 دقیقه و 40 ثانیه
mdi-calendar05 شهریور 1400 - 11:43
mdi-comment 0

نشست مشترک کارشناسان کارگروه کشاورزی دولت سایه با دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در دفتر دکتر سعید جلیلی برگزار شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به اهمیت حوزه کشاورزی و صنایع مرتبط آن در اشتغال‌آفرینی، به ارائه نتایج تحقیقات چند سال اخیر کارگروه کشاورزی دولت سایه به مسئولان جدید وزارت جهاد کشاورزی در زمینه شناسایی فرصت‌های ایجاد شغل در این حوزه‌ها اشاره کرد.

جلیلی با اشاره به برخی آمارها در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و بازاریابی این محصولات در کشورهای همسایه، نسبت به افزایش ارزآوری از طریق وزارت جهاد کشاورزی ابزار امیدواری نمود.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش روستاها به عنوان سلول‌های پیشرفت کشور، برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه را دارای اهمیت مضاعف دانست.

جلیلی همچنین کاربردی کردن نتایج پژوهشی دانشکده‌ها و پردیس‌های کشاورزی سراسر کشور را به عنوان یکی از ماموریت‌های مشترک میان وزیر جدید جهاد کشاورزی و وزارت علوم به منظور تامین پشتوانه علمی راهکارهای عملی این حوزه برشمرد.

در ادامه این نشست، دکتر غلامحسین آقایا به بیان گزارشی از فعالیت‌های سالهای اخیر کارگروه کشاورزی دولت سایه و همچنین ارائه پیشنهادهایی به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی پرداخت.

وی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد تولیدمحور به ویژه در حوزه کشاورزی و با اشاره به فرصت‌های خدادادی در این زمینه، از پیگیری رویکرد تحولی دکتر ساداتی نژاد در برنامه پیشنهادی خود به منظور جبران ضعف‌های این حوزه تقدیر کرد.

آقایا سپس در یازده سرفصل با عناوین «تامین امنیت غذایی با حفاظت منابع پایه( آب، خاک، جنگل و مرتع)»، «ارتقاء درآمدزا و کارایی سیاست‌های حمایت وزارت جهاد کشاورزی»، «ارزآوری»، «ایجاد اشتغال»، «ارتقاء سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی»، «ارتقاء کارایی بازار محصولات کشاورزی»، «اصلاح الگوی مصرف»، «تقویت شبکه‌های مویرگی و ارتقاء نقش تشکل‌ها»، «کارآمدی پژوهش و فناوری» و «گسترش کارآفرینی» و «الزامات اصلاح ساختار وزارت‌خانه» به توضیح وضع موجود چالش‌های حوزه کشاورزی و راهکارهای پیشنهادی برای رسیدن به وضع مطلوب آنها پرداخت.

وی با بیان اینکه برنامه پیشنهادی عنوان شده به دنبال تحقق سهم درآمد‌های غیرنفتی، حفظ کرامت کشاورزان به عنوان عناصر مولد و افزایش سطح رفاه در سبک زندگی روستایی است، تکیه این برنامه را بر ارائه راهکارهایی در زمینه خدمات و فناوری، تامین مالی و تقویت شبکه تولید و تعاون حوزه کشاوزی برشمرد.

آقایا با اشاره به توجه وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به مقوله خودکفایی در برنامه این وزارت‌خانه، بر توجه ویژه به زیست‌فناوری به عنوان راهبرد جبران ضعف‌های حوزه کشاورزی به ویژه در زمینه تامین کالاهای اساسی تاکید کرد.

وی در این باره افزود:اختصاص رتبه بالای واردات کشور به برخی محصولات و نهاده‌های کشاورزی حاکی از ضعف در این حوزه است که سرمایه‌گذاری و افق شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه تغییردهنده این نگاه خواهد بود.

در ادامه‌ی این نشست مهندس علیرضا رضاپور دبیر کارگروه روستا و عشایر دولت سایه نیز با بیان اینکه پیشرفت در کشاورزی منوط به پیشرفت همه‌جانبه روستاست، به ارائه گزارشی درباره چگونگی ایجاد شغل در عرصه‌های مختلف حوزه کشاورزی پرداخت.

رضاپور تحقق بیش از 1 میلیون 250 هزار شغل مستقیم طی برنامه 4 سال آینده وزارت جهاد را یک امر ممکن برشمرد و اظهار داشت: مطابق برنامه‌ی چهار ساله‌ای که دولت سایه برای این وزارت‌خانه آماده کرده است،590 هزار نفر در افزایش بهره وری در تولیدات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی، 110 هزار نفر در صنایع تبدیلی و تکمیلی، 500 هزار نفر در گلخانه ها و 54 هزار نفر در صنعت میگوی کشور می توانند با همین بودجه فعلی صاحب شغل شوند..

وی در این راستا افزود: عمده راهکارهای پیش‌بینی شده تکیه بر آموزش کشاورزان و دامداران دارد. برای مثال جهت افزایش بهره‌وری عملکرد تولیدات دامی سبک نیازمند برنامه‌ریزی برای آموزش دامداران، اصلاح جایگاه دام، رعایت اصول بهداشت-واکسیناسیون-تغذیه و انتخاب نژاد مناسب هستیم. در این برنامه بیش از 40 میلیون تن به تولیدات کشاورزی کشور افزوده خواهد شد بالغ بر 14 میلیارد دلار ارز آوری یا صرفه‌جویی ارزی خواهد داشت.

مهندس قهاری، دبیر کارگروه نیروی دولت سایه نیز با اشاره به برنامه وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی بر نکاتی از جمله لزوم استفاده از فناوری هسته‌ای در صنعت کشاورزی، حل مسائل مشترک میان وزارت‌خانه‌های نیرو و جهاد از طریق شورایعالی آب، تاکید کرد.

همچنین دکتر سید حامد خسروانی دبیر کارگروه فضای مجازی دولت سایه به نمایندگی از چند کارگروه دولت سایه به توضیح نحوه اجرای طرح «سبد غذایی» که از جمله طرح‌های دوران انتخاباتی دکتر جلیلی بود، پرداخت.

وی با اشاره به لزوم اجرای این طرح به منظور تامین 13 قلم کالای خوراکی برای دهک‌های هدف، از چگونگی اجرای این طرح با استفاده از تقاطع چند سامانه‌ی اطلاعاتی و شبکه مویرگی فروشندگان خرد در سراسر کشور سخن گفت.

 

 

 

پایان
mdi-bookmarkدسته‌بندی: اخبار کارگروه کشاورزی
mdi-tag-multipleبرچسب‌ها: بررسی برنامه وزرا وزارت جهاد کشاورزی کارگروه کشاورزی باشگاه کشاورزان جوان کشاورزی وزارت کشاورزی
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
از همین رویداد
بررسی برنامه‌ی وزارت جهاد کشاورزی
خلاصه‌ای از نشست مشترک با وزیر جهاد کشاورزی در دولت سیزدهمچندرسانه‌ای
نشست مشترک کارگروه کشاورزی دولت سایه با دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر محترم جهاد کشاورزیچندرسانه‌ای
بررسی برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزیتصاویر
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصراف ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.