mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left دیگران mdi-chevron-double-left جریانی که دم از تعامل با دنیا می‌زند خود بزرگترین ... بازگشت

دربارۀ هوشمندی در دیپلماسی

جریانی که دم از تعامل با دنیا می‌زند خود بزرگترین حصار را به دور کشور کشیده

این نظریۀ سعید جلیلی را شاید بتوان منطقی‌ترین راهبرد در سیاست خارجی دانست! منطقی که دنیا را محدود به چند کشور غربی نمی‌کند و دایرۀ تعاملش به شعاع اصول مشترکی است که از ونزوئلا در امریکای جنوبی تا افریقا و حتی چین درخاور دور را نیز شامل می‌شود.
مدت زمان تقریبی مطالعه:2 دقیقه و 5 ثانیه
mdi-calendar22 تیر 1399 - 10:39
mdi-eye 66
mdi-comment 0
mdi-text-subjectمطالب

امیر زاهد| در دنیای سیاست، هیچ کشوری صددرصد «قابل» اعتماد نیست اما برخی کشورها صددرصد «غیر قابل اعتمادند». در چنین دنیایی دولت‌ها غالباً با منطق «سود و زیان» و «منافع ملی» سیاست‌های خود را با دیگر کشورها تنظیم می‌کنند. در چنین دنیایی چه باید کرد؟ آیا باید به دور کشور حصار کشید؟ آیا نباید با آنها پیمان بست و متحد استراتژیکشان شد؟ پاسخ این سؤال‌ها ساده و برای همه روشن است. نمی‌توان دور کشور حصار کشید. باید خوب دید، تجزیه و تحلیل کرد و بر اساس واقعیات و محاسبات دقیق، کشورها را انتخاب و بر اساس منافع و مصالح نوع روابط را تنظیم کرد.

لذا دیپلماسی هوشمند در دنیای کنونی همان است که #سعید_جلیلی به آن اعتقاد دارد و آن را اینگونه توضیح می‌دهد:

[در سیاست خارجی فرصت‌ها از اصول مشترک و تهدیدها هم ناشی از اختلافات بین کشورهاست و امروز هم هوشمندی دیپلماسی در آن است تا مبتنی بر نقاط مشترک با سایر کشورها از فرصت‌ها استفاده کنیم نه آنکه دنیا را محدود به چند کشور خاص کنیم.]

این نظریۀ سعید جلیلی را شاید بتوان منطقی‌ترین راهبرد در سیاست خارجی دانست! منطقی که دنیا را محدود به چند کشور غربی نمی‌کند و دایرۀ تعاملش به شعاع اصول مشترکی است که از ونزوئلا در امریکای جنوبی تا افریقا و حتی چین درخاور دور را نیز شامل می‌شود. جریانی که دم از تعامل با دنیا می‌زند خود بزرگترین حصار را به دور کشور کشیده و آن گره‌زدن اقتصاد کشور به چند کشور اروپایی است که میزان مراودات اقتصادیشان با ایران حتی کمتر از افغانستان است؛ جریانی که در سیاست خارجی، تعامل حداکثری با غرب را با رویکرد تنش‌زدایی و یا گفتگوی تمدن‌ها در دو دورۀ هشت‌سالۀ آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی، آغاز و با همان نگاه این بار با دست فرمان روحانی دارد ادامه می‌دهد!

روابط و تعاملی از جنس دستوری! از بالا به پایین و از جنس ارباب رعیتی! اینکه از تو امتیاز بگیرند و امتیاز ندهند، پس از اجرای کامل تعهداتت مجدداً تحریمت کنند، تحقیرت کنند، به هواپیمایت سوخت ندهند! و برایت حتی یک حساب دلاری در اروپا باز نکنند و تصریح کنند: «حاضر نیستند (یا نمی‌توانند) از این به بعد هم هیچ تضمینی بدهند» یعنی دنبال روابط ارباب رعیتی‌اند.

لذا تجربۀ تاریخی نشان می‌دهد، امتیازاتی که ایران از طریق توسعۀ روابط خارجی در عرصه‌های گوناگون با شرق دارد، به مراتب بیشتر از آمریکا و اروپایی است که همواره نگاه دستوری و سلطه‌جویانه در سیاست خارجی به ایران داشته‌اند، ازاین‌رو منطق قدرت ایجاب می‌کند ایران مراودات و همکاری فی‌مابین با کشورهای شرقی و آن‌هایی که با آن اصول مشترک دارد را پیگیری کند.

پایان
نویسنده: امیر زاهد
mdi-bookmarkدسته‌بندی: دیگران
mdi-tag-multipleبرچسب‌ها: دیپلماسی التماسی تجربۀ برجام تعامل گسترده دیپلماسی هوشمند استکبار
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصرافارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.