mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left دیگران mdi-chevron-double-left اگر جلیلی و رئیسی رئیس‌جمهور شده بودند دلار چه قیمتی داشت؟ بازگشت

اگر جلیلی و رئیسی رئیس‌جمهور شده بودند دلار چه قیمتی داشت؟

با گذشت دو سال می‌توان مدعی شد که اگر دولت به نکات نامۀ جلیلی در سال 97 توجه می‌کرد وضعیت اقتصادی کشور بسیار بهتر از حال‌حاضر بود و مطمئناً قیمت ارز به هفت هزار تومان هم نمی‌رسید. اگر در سال ۹۶ رئیسی به جای روحانی پیروز انتخابات شده بود حداقل وی این نامه جلیلی را جدی می‌گرفت.
مدت زمان تقریبی مطالعه:3 دقیقه و 43 ثانیه
mdi-calendar04 تیر 1399 - 12:21
mdi-eye 119
mdi-comment 0
mdi-text-subjectمطالب

سعید فتحی | رئیس بانک مرکزی با بردن انگشت اتهام به سوی برخی از صادرکنندگان در چند روز گذشته، برنگشتن ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه معاملات تجاری قانونی کشور را عامل نوسانات قیمت ارز در چند ماه گذشته معرفی کرد. همچنین صادرکنندگان متخلف را تهدید به کار بردن اقدامات سخت نمود. رئیس جمهور نیز مدعی شد که تمام مشکلات اقتصادی دو سال اخیر به‌دلیل تحریم و کرونا هست. با مشاهدهٔ این عکس‌العمل دولت و بانک مرکزی به یاد یک تجربه افتادم.

در سال ۹۵ و ۹۶ که در آستانهٔ انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نارضایتی مردم از عملکرد اقتصادی دولت زیاد شده بود چهره‌های سیاسی و رسانه‌های حامی دولت با تاکتیک رقیب‌هراسی به ترسیم تصویر سیاه از رقبا پرداختند، مکرر بیان می‌شد که که اگر رقبا پیروز انتخابات شوند قیمت دلار به ۸۰۰۰ تومان می‌رسد. مدعی بودند که با جلیلی و رئیسی، ایران ونزوئلا خواهد شد. پس از اینکه قیمت دلار به ۱۲ هزار تومان رسید، ظریف در برنامهٔ تلویزیونی مدعی شد که اگر برجام نبود قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسید. الان که قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان رسیده است باز دولت و حامیانش مدعی هستند اگر این دولت نباشد قیمت دلار چند برابر قیمت دلار در شرایط روی کار بودن دولت روحانی خواهد بود. هر چند این ادعاها جنبه تبلیغاتی دارند و بین عموم کارشناسان مقبولیتی ندارند ولی موجب پنهان ماندن میزان کارایی سیاست‌های دولت می‌شود.

همانگونه پیش‌بینی می‌شد با عدم انجام اقدامات مناسب بانک مرکزی، قیمت ارز در فروردین ۹۷ افزایش یافت. همچنین فشارها بر مبادلات بین‌المللی کشور شروع شد. در اردیبهشت ۹۷ نیز آمریکا از برجام خارج شد؛ دولت به‌بهانهٔ مشکلات اقتصادی برای دادن امتیازات جدید به اروپاییان زمینه‌چینی می‌کرد.

سعید جلیلی در آن زمان پیش‌بینی می‌کرد که اروپایی‌ها وقت‌کشی خواهند کرد. طبق ادعای جلیلی، اروپایی‌ها برای نگه‌داشتن ایران در برجام و گرفتن امتیازات جدید، تعهداتی به دولت ایران خواهند داد؛ ولی پس از مدتی بیان می‌کنند که ما نمی‌توانیم به تعهداتمان عمل کنیم و در این دوره فشار تحریم‌ها بر ایران بیشتر خواهد شد. پس نباید کشور را معطل اروپاییان کرد. پس از دو سال مشخص شد پیش‌بینی جلیلی کاملاً درست بود.

در اواخر خرداد ۹۷، سعید جلیلی برای گرفتن بهانه از دولت، یک نامه به سران قوا و وزرا نوشت که این نامه حاصل جمع‌بندی یک و نیم ماه جلسه با کارشناسان مختلف در حوزه‌های انرژی، ارز، مالی و تجاری بود. از کارشناسانی با رویکردهای سیاسی متفاوت نیز استفاده می‌شد.

شرایطی ایجاد شد که از خروجی و فرآیند این اقدام سعید جلیلی آگاهی یابم. برای مدیریت بازار ارز ده‌ها توصیه به دولت شده بود که بخشی هنوز عملی نشده است و بخشی هم با تأخیر انجام شد و کارایی خود را از دست داد. در یکی از توصیه‌ها بیان شده بود که از سیاست‌های تشویقی مانند معافیت‌های گمرکی و مالیاتی همراه با سیاست‌های تنبیهی همچون جریمه‌های سنگین به جهت افزایش انگیزهٔ عرضهٔ ارز صادرکنندگان در بازار ارز استفاده شود.

بعد از دو سال از آن نامه، مسئولین دولت روحانی بیان می‌کنند که ۲۷ میلیارد دلار ارز صادرکنندگان به چرخه معاملاتی برنگشته است و قصد دارند که با آنها برخورد سختی انجام دهند. برخوردی که دو سال پیش در نامه سعید جلیلی مطرح شده بود.

طبیعی هست که آن گزارش نواقص یا معایبی داشته باشد ولی با گذشت دو سال می‌توان مدعی شد که اگر دولت به نکات این نامه توجه می‌کرد وضعیت اقتصادی کشور بسیار بهتر از حال‌حاضر بود و مطمئناً قیمت ارز به هفت هزار تومان هم نمی‌رسید. اگر در سال ۹۶ رئیسی به جای روحانی پیروز انتخابات شده بود حداقل وی این نامه جلیلی را جدی می‌گرفت.

همچنین به نقش پررنگ سعید جلیلی در مدیریت کشور در سال ۹۱ بعد از جهش قیمت ارز در آن دوره پی بردم که از زبان مدیران دولت دهم شنیده می‌شد. اگر عملکرد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در سال ۹۱ نبود، هماهنگی بین دستگاه‌ها ایجاد نمی‌شد و شرایط آن دوره نیز مانند شرایط دو سال گذشته می‌شد. اقداماتی که در آن دوره در دبیرخانه انجام شد جزو وظایف مرسوم دبیرخانه نبود ولی دبیرخانه به دلیل شرایط خاص کشور و مشغول شدن رئیس دولت دهم به حاشیه‌ها، ورود کرد

دراین‌باره بیشتر بخوانید:

نشست تخصصی دولت سایه دربارۀ وضعیت بازار ارز، اردیبهشت 1397

مصاحبه با عضو کارگروه اقتصادی دبیرخانهٔ شورای عالی امنیت ملی در سال ۱۳۹۱

در پایان توجه شود که در سال ۹۷ اولاً سعید جلیلی هیچ نقش اجرایی در دولت نداشت ولی مشغول کاری شد که در آن زمان وظیفه دولت بود. دولتی که تمرکز خود را بر مذاکره بر اروپایی‌ها گذاشته بود. ثانیاً برای تقویت نظام و مصالح مردم، بدون اقدام رسانه‌ای به کمک دولتی رفت.

پایان
نویسنده: سعید فتحی
mdi-bookmarkدسته‌بندی: دیگران
mdi-tag-multipleبرچسب‌ها: مقابله با تحریم بازار ارز
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصرافارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.