mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-double-left گفتمان mdi-chevron-double-left بر منابع اقتدار باید افزود، نه آن که از آن هزینه کرد بازگشت

بازخوانی به مناسبت روز فناوری هسته‌ای

بر منابع اقتدار باید افزود، نه آن که از آن هزینه کرد

پایگاه اطلاع رسانی حیات طیبه به مناسبت روز فناوری هسته‌ای از میان سخنرانی‌های روشنگرانۀ متعدد در موضوع هسته‌ای به بازخوانی چند سخنرانی می‌پردازد که علاوه بر مرور تجربیات گذشته حاوی عبرت‌هایی برای آینده است.
مدت زمان تقریبی مطالعه:4 دقیقه و 29 ثانیه
mdi-calendar20 فروردین 1399 - 15:26
mdi-eye 160
mdi-comment 0
mdi-text-subjectمطالب

حق ایران در برخورداری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در دودهۀ اخیر به مسائل فنی، حقوقی و سیاسی متعددی گره خورده است و از این جهت در کانون توجهات بوده و مرور این دودهه با یادآور لحظات متضادی از غرور و حسرت و پیشرفت و پسرفت و ایستادگی و وادادگی و ... توأم است. همچنین مسئلۀ هسته‌ای به طرح بحث‌های بنیادینی در حوزه‌های متعدد انجامیده است، مانند مسئلۀ دفاع از حقوق ملی، مسئلۀ همکاری بین‌المللی، مسئلۀ پیشرفت و ایستادگی و ... و به محملی برای غنی‌تر شدن اندوختۀ تجربی ملت ایران مبدل گشته است.

بر این اساس پایگاه اطلاع رسانی حیات طیبه به مناسبت روز فناوری هسته‌ای از میان سخنرانی‌های روشنگرانۀ متعدد در موضوع هسته‌ای به بازخوانی چند سخنرانی می‌پردازد که در آن ضمن مرور تجربیات گذشته برای آینده عبرت‌گیری می‌شود.

هدف اصلی آمریکا هستۀ انرژی ایران، نه انرژی هسته‌ای ایران!

دکتر سعید جلیلی که سه شنبه ۷ اردیبهشت 1395 برای شرکت در برنامه ای با عنوان «میل و مدل آمریکا» به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به این شهر سفر کرده بود، در جمع دانشجویان این دانشگاه در سخنانی به طور تفصیلی به تفاوت اصلی امریکا با قدرتهای دیگر جهان پرداخت و تحلیلی از مناسبات بین‌الملل و جایگاه ایران و مسئلۀ هسته‌ای ایران در مناسبات جهان ارائه کرد. متن کامل این سخنرانی را از اینجا می‌توانید مطالعه کنید و از همین پیوند می‌توانید به صوت این سخنرانی گوش دهید.

آگه‌نگاره | خلاصۀ سخنرانی دکتر جلیلی در دانشگاه بیرجند، نسخۀ باکیفیت را از این اینجا دریافت کنید.

تهی‌سازی منابع قدرت ایران

دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در همایش روز ملی فناوری هسته‌ای که در سال 1395 در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد گفت : در این مسیر عقلانیت چیست؟ با دشمنی که در حال مبارزه با توست، عقلانیت این است که او را خلع سلاح کنی یا خودت را خلع سلاح کنی؟ سلاح او چیست؟ ترساندن. چه وقت میتوانی او را خلع سلاح کنی؟ وقتی که نترسی و  بایستی. او چرا این همه تلاش دارد شما را از منابع قدرتی که دارید تخلیه کند؟ چون می داند این منابع قدرت است که شما را به جلو میبرد و این پیروزی ها را رقم میزند. او میفهمد این یک اندیشه است که اگر شکل بگیرد و تکثیر بشود، این پیروزی ها همه جا رقم میخورد.

برای شنیدن صوت سخنرانی یا مطالعۀ متن کامل آن از اینجا اقدام کنید.

آگه‌نگاره | خلاصۀ سخنرانی دکتر جلیلی در دانشگاه گیلان، نسخۀ باکیفیت را از این اینجا دریافت کنید.

واقعیتی که امام نشان داد: دشمن مستکبر قابل اعتماد نیست

دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی 25مرداد1394 در اردوی طرح ولایت دانشجویان سراسر کشور شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت. در این جلسه که با عنوان دیپلماسی امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای برگزار شد سعید جلیلی پس از مروری بر جایگاه اندیشه در سیاست خارجی و تبیین ابعادی از اندیشۀ سیاسی امام خمینی و واقع‌بینی امام در سیاست خارجی، در پاسخ به سوال یکی از حضار به طور مختصر به روند مذاکرات هسته‌ای در سال‌های 86 تا 92 پرداخت. متن کامل این سخنرانی را از اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

«ماجرای تماس اشتون»، برشی از سخنرانی در جمع شرکت‌کنندگان اردوی طرح ولایت

آنچه گذشت

سعید جلیلی در سخنرانی‌های متعددی به مرور تاریخ مذاکرات هسته‌ای به‌خصوص در سال‌های 86 تا 92 پرداخته است. از جملۀ آن‌ها، سخنرانی در دانشگاه خوزستان در بهمن 92 و پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در خرداد 94 است.

دکتر سعید جلیلی در پایان سخنرانی خود در دانشگاه امیرکبیر در سال 94 در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان به ذکر خاطراتی از دوران مسئولیت خود در پرونده هسته ای پرداخت. وی ضمن پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان ، در خصوص دستاوردهای مذاکرات  هسته‌ای به ویژه آلماتی2 و منطق مذاکرات، به نکاتی مهم اشاره می کند و همچنین روایتی شنیدنی از مذاکره با یکی از دیپلمات های اروپایی در دوران مسئولیتش در وزارت خارجه بیان می کند. متن سوال دانشجوی دانشگاه امیرکبیر و پاسخ دکتر جلیلی و صوت این پرسش و پاسخ را از اینجا ببینید.

جلیلی همچنین ابتدای بهمن ماه 1392 در جریان سفر به استان خوزستان، با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز، به بیان نکات قابل توجهی پیرامون مسائل جاری روز و موضوعات سیاست خارجی پرداخت. در بخش پرسش و پاسخ این نشست، دکتر جلیلی در جواب سوال دانشجویی که از او پرسیده بود، «تفاوت آخرین متن توافق‌شده شما با ۱+۵ با متن توافق‌شده اخیر با دکتر ظریف در ژنو چیست؟» در توضیحاتی مفصل، به بیان روند مدیریت پرونده هسته‎ای در ۶ سال گذشته پرداخت تا بتواند به این پرسش بصورت دقیق پاسخ دهد. متن این صحبت را از اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

تکرار تاریخ

آخرین سخنرانی‌ای که در این متن آن را مرور می‌کنیم، سخنرانی دکتر علی باقری در اردیبهشت 1392 در دانشگاه تهران است. دکتر علی باقری در این همایش که با عنوان «روند مذاکرات هسته ای از دوران سازش تا دوران مقاومت» برگزار شده بود  بصورت کامل به تشریح روند پرونده هسته‌ای از آغاز تاکنون پرداخت. مرور این سخنرانی علاوه بر آن که به خاطر جزئیات دقیق از مذاکرات تعلیق در سال‌های 82 تا 84 و نیز توضیحاتی دربارۀ روند مذاکرات در دورۀ بعد می‌تواند اطلاعات مهمی را دربارۀ پروندۀ هسته‌ای در اختیار بگذارد، از این جهت که نشان می‌دهد درصورت تحقق فراموشی سیاسی یک ملت مجبور به تجربۀ دوبارۀ تجربیات خود می‌شود نیز حائز اهمیت است. متن کامل این سخنرانی را از اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

سخنرانی دکتر علی باقری در اردیبهشت 1392 در دانشگاه تهران، در تشریح روند مذاکرات هسته‌ای
پایان
mdi-bookmarkدسته‌بندی: گفتمان
mdi-tag-multipleبرچسب‌ها: مذاکرات مقاومت و پیشرفت مذاکرات تعلیق تهی‌سازی
لینک کوتاهmdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printer
مطالب مشابه
سایر مطالب مرتبط را بخوانید
گفت‌وگو
دیدگاه خود را بیان کنید
انصرافارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.