کارگروه صنعت خودروی دولت سایه با حضور سعید جلیلی و جمعی از خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان حوزه خودرو Reviewed by Momizat on . کارگروه صنعت خودروی دولت سایه با حضور سعید جلیلی و جمعی از خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان حوزه خودرو برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی، کارگروه صنعت خودروی دولت سایه با حضور سعید جلیلی و جمعی از خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان حوزه خودرو برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی، Rating:

کارگروه صنعت خودروی دولت سایه با حضور سعید جلیلی و جمعی از خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان حوزه خودرو

کارگروه صنعت خودروی دولت سایه با حضور سعید جلیلی و جمعی از خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان حوزه خودرو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی، در این جلسه دبیر انجمن خودروسازان ایران، دبیر انجمن قطعه‌سازان کشور، مدیر عامل شرکت سایپا، تنی چند از مدیران عامل شرکت‌های خصوصی خودروسازی و رئیس دانشکده خودروی دانشگاه علم و صنعت حضور داشتند.

مهمترین موضوعاتی که خودروسازان و قطعه‌سازان به آن اشاره داشتند موارد زیر بود:

در هیچ دوره‌ای ناهماهنگی یک سال گذشته در بین دستگاه‌های دولتی وجود نداشته است؛ بسته‌های متناقض چند ماه گذشته دولت موجب به هم ریختن برنامه‌های بنگاه‌های اقتصادی شده است.

مشخص نبودن استراتژی سند خودروی کشور سبب بلاتکلیفی فعالان این حوزه شده است.

مواد اولیه در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است و سبب افزایش هزینه تولید خودرو شده است.

تغییر قیمت ارز و بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌های این حوزه موجب سردرگمی و لطمه جدی به صنعت خودرو شده است. دولت باید بسته‌های حمایتی برای حل این مشکل تولیدکنندگان ارائه دهد.

همچنین در این جلسه رئیس دانشکده خودر دانشگاه علم‌وصنعت نیز اظهار داشت: هر چند برخی از مطالبی که خودروسازان و قطعه‌سازان مطرح کردند درست است و بی‌تدبیری‌های دولت در یک سال گذشته قابل دفاع نیست، ولی برخی از مشکلات این صنعت ناشی از سیاست‌ها و عملکرد فعالان همین حوزه در چند دهه گذشته بوده است. انتخاب برخی مدیران غیرمتخصص و سیاسی برای خودروسازی‌ها در دولت‌های مختلف و سرمایه‌گذاری کارخانه‌های خودروسازی در موضوعات غیرمرتبط با خودرو از جمله آن مشکلات است.

وی افزود: وقتی کشوری در شرابط سیاسی تحریم است چرا باید از توانمندی‌های بالای علمی کشور در جهت کاهش وابستگی خودروهای داخلی به قطعات خارجی استفاده ننماید؟ در کنار حمایت لازم از خودروسازان باید از آنان تعهد گرفته شود پس از مدت‌زمان مشخصی، برندی که زنجیره تأمین آن در داخل باشد تولید شود.

در پایان، کارگروه صنعت خودرو با اخذ گزارش‌ها و تحقیقات ارائه شده از سوی خودروسازان موظف شد این گزارش‌ها را همراه با مجموعه سؤالاتی که در این حوزه درباره عملکرد خودروسازان و دستگاه‌های مرتبط وجود دارد بررسی و جمع‌بندی خود را در جلسه آتی با حضور خودروسازان ارائه نماید.

انتهای مطلب

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا