کارگروه آب و کشاورزی دولت سایه حدود ۴۱ چالش را برای این استان شناسایی کرد و بیش از ۴۶ پیشنهاد در این حوزه مطرح کرد Reviewed by Momizat on . دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با فعالان حوزه کشاورزی و آب استان خراسان جنوبی دیدار کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با فعالان حوزه کشاورزی و آب استان خراسان جنوبی دیدار کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی Rating:
نشست دکتر جلیلی با فعالان حوزه کشاورزی و آب استان خراسان جنوبی

کارگروه آب و کشاورزی دولت سایه حدود ۴۱ چالش را برای این استان شناسایی کرد و بیش از ۴۶ پیشنهاد در این حوزه مطرح کرد

دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با فعالان حوزه کشاورزی و آب استان خراسان جنوبی دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی، وی در این دیدار که با حضور کارشناسان، مسئولان و کشاورزان این استان برگزار شد، گفت: کار سیاسی واقعی این است که مشکلات اساسی کشورشناسائی شود و راه حلهای مناسب آن پیدا شود و تلاش برای محقق کردن آن راه حلها انجام شود. حتی توسط دولتی که مخالف شماست.

وی با اشاره به جلسات دولت سایه درباره حوزه کشاورزی و آب گفت: ما در سال گذشته که برنامه های آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی را بررسی کردیم ۱۹ محور را تأیید کردیم و ۴۳ محور بود که نیاز به تکمیل و تصحیح داشتند که خدمت دوستان وزارت کشاورزی ارائه شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: برای موفقیت در این حوزه باید مردم را مثل دفاع مقدس، جهاد سازندگی و … پای کار بیاوریم.

دکتر جلیلی گفت: کارگروه آب و کشاورزی دولت سایه حدود ۴۱ چالش را برای این استان شناسایی کردند و بیش از ۴۶ پیشنهاد در این حوزه مطرح کردند که برای شما هم قابلیت استفاده دارد.

 

اهم صحبتهای مطرح شده توسط کارشناسان حوزه آب و کشاورزی استان خراسان جنوبی به این شرح است:

زعفران خراسان جنوبی در دنیا نظیر ندارد و به دلیل موهبت های طبیعی موجود در این استان مثل ۳۰۰ روز آفتابی و تفاوت دمای زیاد شب و روز که برای زعفران بسیار مناسب است.

توسعه کشاورزی باید مردم محور باشد بطوریکه نیازسنجی و بازاریابی توسط خود مردم صورت بگیرد.

قیمت های خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید به صورت کارشناسی گذاشته شود.

استان خراسان جنوبی به عنوان یک استان دانشگاهی شناخته می شود در حالی که از دانشگاه های ما کمترین استفاده در توسعه کشاورزی استان می شود.

کارگروه آب را با حضور اعضای کانون نخبگان استان در دانشگاه تشکیل دادیم و چالش های آب استان را استخراج کردیم و به تناسب هرکدام راهکارهایی که به نظرمان می رسید را ارائه دادیم.

تنها %۱۰ کشاورزی استان به صورت آبیاری قطره ای انجام می شود.

با وجود هزینه زیاد برای تصفیه خانه بیرجند این طرح تقریباً رها شده است و از پسماند آن استفاده ای نمی شود.

حفر بی رویه و بی برنامه در چاههای آب باعث بی آبی شهرستانهای استان شده است.

در بخش روستا مشکل اساسی این است که یک متولی واحد برای این بخش وجود ندارد

به دلیل استفاده نکردن از سند آمایش سرزمین شاهد هستیم صنایع بسیار آب بر فولاد در خراسان جنوبی در حال توسعه است در حالی که برای تأمین آب کشاورزی با مشکل مواجهیم.

انتهای مطلب

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا