چرا بازدید از شرکت های دانش بنیان برای دکتر مهم است Reviewed by Momizat on . هفته پیش بچه ها به من خبر دادند که دکتر می خواد از نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران بازدید کنه. تو دلم گفتم تو این شلوغی کارها و حجم سنگین برنامه ها، تجهیزات آزمایشگ هفته پیش بچه ها به من خبر دادند که دکتر می خواد از نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران بازدید کنه. تو دلم گفتم تو این شلوغی کارها و حجم سنگین برنامه ها، تجهیزات آزمایشگ Rating:

چرا بازدید از شرکت های دانش بنیان برای دکتر مهم است

هفته پیش بچه ها به من خبر دادند که دکتر می خواد از نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران بازدید کنه. تو دلم گفتم تو این شلوغی کارها و حجم سنگین برنامه ها، تجهیزات آزمایشگاهی چه اهمیتی داره که دکتر می خواد نصف روزش رو تعطیل کنه و از نمایشگاه بازدید کنه.

هماهنگی ها خیلی زود انجام شد و چهارشنبه صبح، جلوی مسجد نمایشگاه با جمعی از دوستان جوان و پرشور فنی مهندسی و صنعت قرار گذاشتیم تا دکتر رو همراهی کنیم.

آقا سعید از همون دم در یه بسم الله گفت و وارد اولین غرفه شد؛ بازدیدش حدود ده دقیقه ای طول کشید. یکی از بچه ها گفت اگه اینجوری پیش بریم ممکنه تا غروب هم از نمایشگاه بیرون نیایم. انگار راست می گفت چون هرچی جلوتر می رفتیم دکتر سرحال تر می شد و با هیجان بیشتری به سوال و جواب با مخترعین و تولید کننده ها می پرداخت.

به خودم گفتم خوبه سوالهایی رو که از اینها می پرسه یادداشت کنم تا ببینم لابه لای این شرکت ها و محصولات دانش بنیان دنبال چیه؟ دیدم چند تا سوال تو ذهنش داره و توی گفتگوها آنها رو دنبال می کنه.

سوال هایی مثل اینکه: میزان نوآوری محصول چقدره؟ آیا مشابه خارجی داره؟ چقدر اختلاف قیمت با مشابه خارجی داره؟ مجموعه چه جوری شکل گرفته؟ شکل گیری ایده چگونه بوده؟ توان بچه های شرکت چقدره و چه ظرفیت هایی دارند؟ چطوری سرمایه گذار پیدا کردید؟ و…

هر کدوم از تولیدکننده ها جوابی به این پرسش ها می دادند و بعضیها هم مشکلات و نقطه نظرات خودشون رو بیان می کردند که به بعضی از اینها اشاره می کنم:

o       آشنایی با دانشگاهها و شرکت های دیگر در نمایشگاه سال گذشته، تاثیر خوبی در توسعه بعضی از شرکت ها داشت.

o       برنامه نمایشگاه در زمینه سازی برای خرید محصولات، خیلی بهتر از اختصاص وام به شرکت هاست.

o       اگر مسائل اداری و کاغذبازی های شرکت های دانش بنیان با مجموعه های دولتی حل شود، بیشتر تولیدکنندگان می توانند فعالیت خود را توسعه دهند.

o       به دلیل اینکه سود شرکت ها و مراکز مصرف کننده محصولات دانش بنیان در واردات کالاهای خارجی است، هنوز اقبال کافی در استفاده از محصولات ساخت داخل دیده نمی شود.

o       روند شکل گیری یکی از شرکت ها در سه گام تولید ایده، ایجاد نیاز و بررسی اولویت ها عنوان شد.

o       تولید کننده ها دلایل تاسیس شرکت های خود را در این موارد عنوان کردند: جلوگیری از واردات خارجی و بخصوص کمتر بودن قیمت تمام شده محصول داخلی نسبت به مشابه خارجی، خدمت به مردم، مقابله با تحریم، سود آور بودن تولید در این عرصه و…

o       یکی از تولید کنندگان می گفت چون معمول شرکت های دانش بنیان تازه تاسیس هستند، بانک ها برای تخصیص وام به آنها ریسک نمی کنند. اما دکتر در پاسخ گفت به نظر بنده بانک ها مشکلی با ریسک کردن ندارند؛ چون معوقات بانکی آنها بیش از ۶۰ هزار میلیارد است و اگر به دنبال فرار از ریسک هستند چرا این معوقات را مطالبه نمی کنند. مساله اصلی بانک های ما، مشکل در فهم آنهاست که همانند بیشتر بازاری ها، اعتقادی به تولید ندارند. علت هم این است که هنوز اقناع کافی برای آنها نسبت به تولید و سودآور بودن آن صورت نگرفته است.

سوال و جواب دکتر با مسئولین غرفه ها چند ساعتی طول کشید؛ دوستان همراه با اینکه جوون تر از دکتر بودن، همه یه جورایی خسته شده بودن. دیگه داشتم مطمئن می شدم که تا غروب باید تو نمایشگاه بچرخیم که یکی از بچه ها خبر داد دکتر بعد نماز ظهر و عصر باید جایی باشه.

نیم ساعت مونده به اذان جلسه ای با مسئولین نمایشگاه برگزار شد که اونجا خوب متوجه شدم علت توجه ویژه دکتر به شرکت های دانش بنیان چیه. پشت سر دکتر بنری از صحبت های آقا نصب شده بود که روی آن نوشته شده بود: «شرکت های دانش بنیان یکی از بهترین مظاهر و یکی از موثرترین مولفه های اقتصاد مقاومتی است.»

انتهای مطلب

دیدگاه ها (۱)

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا