پیرامون بازدید از نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران Reviewed by Momizat on . بهانه برگزاری این نمایشگاه تحریم‌های کشورهای غربی در حوزه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و مشکلات پیش آمده برای دانشگاه‌ها بودکه از دو جنبه می توان به اهمیت موضوع اش بهانه برگزاری این نمایشگاه تحریم‌های کشورهای غربی در حوزه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و مشکلات پیش آمده برای دانشگاه‌ها بودکه از دو جنبه می توان به اهمیت موضوع اش Rating:

پیرامون بازدید از نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران

بهانه برگزاری این نمایشگاه تحریم‌های کشورهای غربی در حوزه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و مشکلات پیش آمده برای دانشگاه‌ها بودکه از دو جنبه می توان به اهمیت موضوع اشاره کرد.

یک جنبه مربوط به ضرورت و نیاز داخل به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی است که کمبود آنها باعث گردیده است تا بسیاری از امور آموزشی و پژوهشی و تشخیصی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با اخلال جدی مواجه شود. به همین منظور لازم بود دولت در این مورد تدبیری بیاندیشد که ارتباط دانشگاه با شرکت های دانش بنیان در این عرصه کمک های خوبی به هردوطرف خواهد کرد.

همچنین با وجود توسعه تحصیلات تکمیلی از سال ۱۳۸۰ به بعد از آن میزان اعتبار تنها ۸۰ میلیون دلار تجهیزات به دانشگاه‌ها تزریق شده است که با توجه به حجم توسعه تحصیلات تکمیلی این مبلغ بسیار کم است. به همین دلیل دانشگاه‌های ما به شدت دچار مشکل تجهیزات آزمایشگاهی هستند و این موضوع یکی از دغدغه‌ها ی بود که باید به گونه ای رفع می شد.

و جنبه دوم حمایت از شرکت های دانش بنیان و ایجاد بازار تضمین شده برای این شرکت هاست. شایان توجه است که الان ۲۵درصد از نیازهای دانشگاه‌های کشور در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی از داخل تامین می شود.

در این نمایشگاه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان مشوق هم برای مصرف‌کننده و هم برای تولید‌کننده تعهد کرده است که ۳۰تا ۵۰درصد مبلغ پیش فاکتورهای خرید را پرداخت نماید و برای این کار کارگزاری (صندوق نانو) نیز در نظر گرفته است. این امر سبب شد که خریداران تجهیزات ترغیب شده و دست به خرید تجهیزات بزنند و از سوی دیگر بازار خوب و مطمئنی برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شود.

به گفته مسئولین نمایشگاه و ستاد نانو طی پنج روز برگزاری نمایشگاه در دوره اول بالغ بر ۴۶۵۳ پیش فاکتور به مبلغ حدود ۱۲۰میلیارد تومان ثبت شد که از این میزان حدود ۳۸میلیارد تومان تعهد معاونت علمی و فناوری است و در این دوره(دوره دوم) پیش‌بینی می شود ۱۷۰ میلیارد تومان از نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی خرید صورت گیرد.

در نمایشگاه دوم ۱۰۷ میلیارد تومان کمک دولتی برای خرید تجهیزات به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی اختصاص می‌یابد که در این میان سهم وزارت علوم، ۳۰ درصد و سهم معاونت علمی ۴۰ درصد است و ۳۰ درصد نیز خود دانشگاه‌ها باید اعتبار قرار دهند که مهمترین نکته در این نمایشگاه هم پذیرفتن نقش فعالانه از سوی دولت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان است که منجر به یک مدل حمایت دولت از بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان می شود.

همراه با دکتر جلیلی در بازدید از این نمایشگاه

برخی همراهان آقای دکتر اطلاعات خوبی نسبت به نمایشگاه و فناوری های روز در این عرصه داشتند و توضیحات تکمیلی را به آقای دکتر می دادند.

محصول غرفه اول اتاقی بود که یک شرکت توانسته بود برای عمل ها و شرایط خاص بیمارستانی طراحی و تجهیز کند.

برخی همراهان دکتر خاطرات بازدید قبلی دکتر از نمایشگاه تجاری سازی اختراعات را که تا بعد از ظهر طول کشید و از ناهار هم خبری نبود، به هم یادآوری می کردند..

دکتر جلیلی در هر غرفه با دقت سئوالاتی را از مسئولین غرفه ها می پرسیدند و جالب این بود که این سئوال و جواب دو طرفه نبود و بعضی از افراد حاضر در آن غرفه و همراهان آقای دکتر هم در بحث مشارکت می کردند و در مورد مباحث مطرح شده نظرات خودشان را می دادند.

مسئله ای که آقای دکتر را هم متعجب کرده بود، انگیزه افرادی بود که علی رغم مشکلات بسیار و بدون اینکه حمایت خاصی هم از دولت داشته باشند، ایده های مبتکرانه خود را اجرا کرده و علاوه بر تولید نمونه اولیه، توانسته اند آنها را تجاری سازی هم بکنند.

حضور ۱۲۰ شرکت در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در سال گذشته و حضور ۱۹۰ شرکت برای در دومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که رشدی ۶۰ درصدی را نشان می دهد، حاکی از این موضوع بود که شرکت های موجود در نمایشگاه اینجا را فرصت مناسبی برای معرفی خود و عقد قرارداد های تجاری و تولیدی یافته اند.

در این دوره ۴۴۴۴ محصول از ۱۸۳ شرکت به ثبت رسیده است؛ که تعداد کل محصولات تایید فنی شده در دور اول ۱۴۲۵ محصول بود که این محصولات در دومین دوره به ۳۵۸۶ محصول افزایش یافته است.

یکی از نکات جالب این نمایشگاه این بود که همه ی تجهیزات ارائه شده ساخت ایران بودند. اتفاقاً در بررسی های فنی که از تجهیزات یکی از شرکت های شرکت کننده انجام شده بود، مشخص شده بود که آن دستگاه خارجیست و علی رغم اصرار و واسطه گری بعضی از مسئولین از حضور شرکت خاطی در نمایشگاه جلوگیری بعمل آمد.

بعضی غرفه ها از آقای دکتر دعوت می کردند که روی مبل یا صندلی بنشینند ولی ایشان قبول نمی کردند و با لبخند می گفتند چون باید غرفه های دیگر هم برویم و زمان محدود است، بد عادت می شویم، بهتره به ایستادن عادت کنیم. اینجا بود که آب پاکی را روی دسته ما ریختند که حالا حالاها کار داریم.

در همین حال و هوا بودم که مسئول تشریفات نمایشگاه به دادمان رسید و از دکتر برای صحبت با مسئولین اجرایی نمایشگاه دعوت کرد و ما هم از فرصت استفاده کردیم و رفتیم وی آی پی! اینجا هم بحث های تخصصی در مورد نمایشگاه و شرکت های دانش بنیان و پیشنهادها برای هر چه بهتر شدن کار آن قدر داغ بود که از وی آی پی فقط لذت چایی اش را بردیم.

دیگر وقت اذان شده بود و باید به سمت مسجد می رفتیم. خبرنگار فارس هم گیر داده بود که از دکتر مصاحبه بگیرد. مصاحبه انجام شد. الحمدلله به نماز اول وقت مسجد حضرت ابراهیم (ع) هم رسیدیم. بعد از نماز هم بالاخره توفیق پراید سواری به دعوت آقای دکتر تا مقصد.

انتهای مطلب

دیدگاه ها (۱)

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا