نکاتی در حاشیه دیدار دکتر جلیلی با نوآوران و مخترعین کشور Reviewed by Momizat on . دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته گذشته در 16 بهمن ماه بازدیدی از نمایشگاه تجاری سازی اختراعات دا دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته گذشته در 16 بهمن ماه بازدیدی از نمایشگاه تجاری سازی اختراعات دا Rating:

نکاتی در حاشیه دیدار دکتر جلیلی با نوآوران و مخترعین کشور

چکیده : اینها ادعاهایی است که به قول مسئول مربوط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارزیابی های مختلف عبور کرده اند و صحت ادعاها از سوی داوران مربوط تایید شده است؛ اما چرا نه سرمایه گذار (دولتی و خصوصی) و نه بانک ها خوش آمد لازم را به نخبگان نوآور نمی گویند؟!

دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته گذشته در ۱۶ بهمن ماه بازدیدی از نمایشگاه تجاری سازی اختراعات داشت. برخی مطالب و نکات مطرح شده در گفتگوهای دکتر جلیلی با مخترعین قابل توجه و مهم است که شایسته است به آنها توجه ویژه شود. اهم این نکات در ذیل آورده شده است:

–       یکی از بسترهای مهم در اقتصاد مقاومتی برای تقویت تولید ملی، استفاده از ظرفیت نخبگانی است که توانسته اند نوآوری های شایسته ای داشته باشند و باید نوآوری های آنها به خوبی تجاری سازی شوند.

–       به نظر می رسد لازم است سازوکارهایی فراهم شود که به جای اینکه نخبه و مخترع ما برای تجاری کردن نوآوری خود به سراغ سرمایه گذار دولتی یا خصوصی برود، آنها در رفتن به سراغ او سبقت بگیرند؛ اما چرا چنین امر مهمی اتفاق نمی افتد؟

–       خوب است بدانیم حاصل کار نوآور داخلی هزینه ای به مراتب کمتر از مشابه خارجی آن دارد که عملاً موجب هزینه های کمتر برای مصرف کنندگان و اشتغال بیشتر در جامعه می شود. برخی از این تولیدات نه تنها هزینه مصرف کنندگان را که در بسیاری موارد دستگاه ها و شرکت ها ی دولتی هستند کاهش می دهد، بلکه علاوه بر کاهش هزینه مصرف، در موارد بسیار دیگر هزینه های عمومی کشور را نیز کاهش می دهد.

 • یکی از نوآوران ادعا می کرد اکنون در سال ۵ هزار میلیارد تومان برای واردات یک کالا هزینه می شود؛ حال آنکه با توجه شایسته به نوآوری و تولید داخل این هزینه می تواند به یک سوم کاهش پیدا کند.
 • نوآور دیگری مدعی بود که با حمایت و استفاده صحیح از ابتکار او مصرف برق دستگاه های دولتی می تواند تا نصف  کاهش پیدا کند.
 • و ده ها ادعای مشابه دیگر که هزینه تولید کالای ابداعی خود را بعضاً تا یک دهم مشابه خارجی آن معرفی می کردند.

–       اینها ادعاهایی است که به قول مسئول مربوط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارزیابی های مختلف عبور کرده اند و صحت ادعاها از سوی داوران مربوط تایید شده است؛ اما چرا نه سرمایه گذار (دولتی و خصوصی) و نه بانک ها خوش آمد لازم را به نخبگان نوآور نمی گویند؟!

–       نوآوران مدعی بودند علت آن است که آنها (چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی) ترجیح می دهند ارز حاصل از فروش نفت را از بانک مرکزی گرفته و در بازار خارج از کشور هزینه کنند و افراد بدبین تر بر این نظر بودند که منافع عده ای از این رهگذر تامین می شود و ……

–       به نظر می رسد حمایت دولت از مبتکر و سرمایه گذاری در این زمینه از یک سو باید از حالت حداقلی خارج شود و از سوی دیگر صرفاً معطوف به پشتیبانی مالی نباشد. بخصوص که بسیاری از طرح های اینگونه نه تنها نیاز به بودجه اضافی دولتی ندارد؛ بلکه می تواند موجب کاهش مصرف بودجه دولت هم بشود و هزینه این طرح ها از درآمد خود آنها قابل تأمین است؛ به شرط آنکه خود طرح امکان پیاده سازی عملی پیدا کند و در رقابت با مشابه خارجی، حداقل در بازار داخل کشور امکانات موجود در مقام پشتیبانی از کالای خارجی قرار نگیرد. قوانین گمرکی، مالیاتی، کار و … باید با چنین سمت و سویی داشته باشند.

–       اگر چه در کنار چنین پشتیبانی و حمایت هایی، ایجاد فضای آرام و مستعد برای پژوهشگران، فراهم نمودن محیط لازم برای همفکری و هم افزایی نوآوران در جهت استفاده از تجارب و نیز شکل گیری فرهنگ تعاون و همکاری بین نوآوران و سرمایه گذاران از دیگر ضرورت های استفاده حداکثری از ظرفیت نوآوری نخبگان کشور است.

انتهای مطلب

دیدگاه ها (۲)

 • فرهنگ

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
  جانا سخن از زبان ما می گویی

  پاسخ
 • علی

  اگر نخبگان را در نیابیم چشمهای تیز بینی در اقصا نقاط جهان وجود دارد که روی ذهن ایشان کار کند و مخترعین ما را چذب نماید .
  آیا سازمانی وجود دارد که وظیفه حمایت از این مبتکران و مخترعین را داشته باشد و مسئولیت را بعهده بگیرد؟
  یعنی دولت روی این پروژه و پتانسیل سرمایه گذاری نمیکند؟
  خدایا حس مسئولیت مسئولین ما را بیشتر کن!

  پاسخ

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا