نباید فکر کنیم اگر فرهنگ، آداب و قوانینی در کشورمان داریم مانع گردشگری است، بلکه این مسائل خود جاذبه به شمار می‌رود Reviewed by Momizat on .   عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه هفته جاری با حضور در اصفهان با جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه گردشگری این استان دیدار و گفتگو کرد. جلیلی ظهر امروز   عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه هفته جاری با حضور در اصفهان با جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه گردشگری این استان دیدار و گفتگو کرد. جلیلی ظهر امروز Rating:
نشست دکتر جلیلی با فعالان حوزه گردشگری استان اصفهان

نباید فکر کنیم اگر فرهنگ، آداب و قوانینی در کشورمان داریم مانع گردشگری است، بلکه این مسائل خود جاذبه به شمار می‌رود

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه هفته جاری با حضور در اصفهان با جمعی از هنرمندان و فعالان حوزه گردشگری این استان دیدار و گفتگو کرد.

جلیلی ظهر امروز در جلسه هم اندیشی با فعالان فرهنگ و گردشگری اصفهان اظهار داشت: تمرکز بر ظرفیت های اقتصادی حوزه گردشگری و برنامه ریزی برای آن یک ضرورت جدی جهت بهره‌مندی از این حوزه است.

وی تصریح کرد: طبیعی است که هر کشوری قوانین و فرهنگ خودش را دارد، یکی از جاذبه‌ها برای گردشگر نیز این است که ببیند کشورها چه نوع فرهنگی دارند، نباید فکر کنیم اگر فرهنگ، آداب و قوانینی در کشورمان داریم مانع گردشگری است، بلکه این مسائل خود جاذبه به شمار می‌رود.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی بیان کرد: باید از دستگاه‌های مختلف مطالبه کرد و یکی از اهداف جلسات این باشد که توجه کشور را به یک موضع جلب کند، متاسفانه در بسیاری از بخش‌ها این مشکل وجود دارد که تصمیم ها بدون مشورت با افراد ذی نفع وصاحب نظر در آن موضوع گرفته می‌شود، یکی از بحث‌های اساسی و مهم این است که گردشگری باید جایگاه شایسته خود را در سیاست های کلی نظام پیدا کند .

وی گفت: در این زمینه اگر چنین جمعی به عنوان سیاست کلی پیشنهاداتی را ارائه دهند  در مجمع تشخیص مصلحت نظام از آن استفاده خواهد شد،

جلیلی خاطرنشان کرد کرد: الگوی بومی جهت جذب گردشگر یکی دیگر از نیاز های ماست؛ چرا که تقلید از کشور های دیگر ما را از ظرفیت های فرهنگی خودمان غافل خواهد. و چون شما در این موضوعات درگیر هستید می‌توانید ابداعات و ابتکارات کاربردی را پیشنهاد کنید، اگر بخواهد چرخ کشور موفق پیش برود باید در بخش‌های مختلف هم اندیشی های اینگونه بیشتر شود .

جلیلی در خصوص لزوم مشورت گیری از فعالان این حوزه تشریح کرد: مشارکت راهنمایان گردشگری در تصمیم سازی ها خود یک ضرورت است؛ اصناف مرتبط نیز به خوبی میتوانند تجربه میدانی خود را در اختیار دستگاه ها جهت ارتقاء سطح کیفی تصمیمات قرار دهند.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشور افزود: همه تبلیغات و فشاری که دشمن می‌گذارد برای این است که بگوید ما نتوانستیم و می خواهد پیشرفت‌های ۴۰ ساله انقلاب را بپوشاند و یکی از راه‌های مقابله با حرکت دشمن نشان دادن بدون واسطه موفقیت‌های انقلاب اسلامی  به مردم جهان است و گردشگری از مناسب ترین بسترها برای این امر است و حضور گردشگران خارجی در کشور بطلان دروغ های دشمنان را نشان خواهد داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: یکی از مزیت‌های نسبی اصفهان صنایع دستی است که باید آن را حفظ و ارتقا داد  جلیلی بااظهار تاسف از تعطیلی تنها هنرستان هنری این استان که هنرمندان ارزنده ای را به کشور تقدیم کرده است اظهار داشت برای افزایش اشتغال ،صادرات و… چنین هنرستان هایی نه تعطیل که باید تکثیر شوند.

 

جلیلی با اشاره به ضرورت حفظ ویژگی‌ های هنری وبومی صنایع دستی، توجه به کاربردی شدن این صنایع را موجب اقبال مضاعف به آن ها خواند همچنانکه تولید این صنایع  متناسب با بازار هدف در داخل و خارج از کشور موجب رونق بیشتر این صنعت خواهد شد.

همچنین در این نشست موارد زیر از سوی حاضران مطرح شد:

-لزوم یکپارچگی در تصمیم گیری درباره گردشگری و حذف موانع دیوان‌سالاری

– لزوم تهیه بانک اطلاعاتی جامع از علایق گردشگران و ظرفیت های گردشگری کشور جهت ارائه

– تهیه اطلس رویداد های فرهنگی جهت برگزاری سمینار ها و تور های مسافرتی

– لزوم استاندارد سازی صنعت گردشگری با کمک NGO های ملی

– تدوین برنامه مشخص برای آسان سازی سرمایه گذاری خارجی در کشور

-بازنگری در قوانین گردشگری کشور که به سالهای ۵۶ و ۷۲ بازمیگردد

-طراحی برای به کارگیری فارغ التحصیلان مدارس و رشته های دانشگاهی مرتبط با گردشگری و صنایع دستی

-معطل ماندن استارت آپ های فعال در حوزه کشوری به علت نبود قوانین کافی

– عدم وجود بیمه برای راهنمایان گردشگری

-عدم شناسایی بازار های هدف ویژه گردشگران

– لزوم تقویت دیپلماسی و استفاده از ظرفیت های همکاری سفارتخانه ها برای برگزاری مراسم مختلف وِیژه گردشگران

-عدم توجه کافی به رشته های مرتبط با گردشگری و صنایع دستی در هنرستان ها و مدارس فنی و حرفه ای

– تفکیک مشخص بخش های فرهنگی و اقتصادی گردشگری

– ضرورت ابتکارات وابداعات برای جذب گردشگری و بومی سازی

انتهای مطلب

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا