ما در سخت افزار و نرم افزار سرآمد رقبای منطقه ای خود برای جذب بازار های صادراتی هستیم Reviewed by Momizat on . بسمه تعالی در ادامه سلسله نشست های اقتصادی «دولت سایه»، دکتر جلیلی با جمعی از تولیدکنندگان نرم افزار و اعضا اتاق بازرگانی دیدار کرد و در جریان مطالبات آنها قرار بسمه تعالی در ادامه سلسله نشست های اقتصادی «دولت سایه»، دکتر جلیلی با جمعی از تولیدکنندگان نرم افزار و اعضا اتاق بازرگانی دیدار کرد و در جریان مطالبات آنها قرار Rating:
دیدار دکتر جلیلی با جمعی از تولیدکنندگان نرم افزار و اعضا اتاق بازرگانی

ما در سخت افزار و نرم افزار سرآمد رقبای منطقه ای خود برای جذب بازار های صادراتی هستیم

بسمه تعالی

در ادامه سلسله نشست های اقتصادی «دولت سایه»، دکتر جلیلی با جمعی از تولیدکنندگان نرم افزار و اعضا اتاق بازرگانی دیدار کرد و در جریان مطالبات آنها قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر جلیلی، نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به واقعیت امروز جنگ اقتصادی گفت: در این شرایط خیلی فراتر از دوران معمول میبایست کار کرد. این کار مضاعف نیاز به یک اراده ملی دارد که آن هم بایستی فراتر از نگاه های بخشی منسجم باشد. مشارکت دادن مردم و استفاده از توانمندی های آنان، یک سرمایه در این جنگ و یک راهکار اساسی برای غلبه بر مشکلات محسوب میشود.

جلیلی در ادامه توضیحات خود اظهار داشت: در این جنگ، ما مشکل جدی تری نسبت به دیوان‌سالاری حاکم داریم که با بخشنامه نیز حل نمی‌شود و آن مسئله مربوط به «فرهنگ کار» ماست.

وی افزود: ضعف در «فرهنگ همکاری» از جمله این مسائل است. اگر آن فرهنگ همکاری در بخش خصوصی نتواند به خوبی پا بگیرد، به دنبال خود مشکلات را در سایر بخش ها نیز میکشاند.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی گفت: اتاق بازرگانی و بخش خصوصی با همکاری وزارت امورخارجه و بدون در نظرگرفتن انحصار ها میتوانند با همکاری متناسب صادرات را تقویت کند. بخشی از گلایه ما به نمود انحصارهای بخش خصوصی نیز برمیگردد.

دبیرسابق شورایعالی امنیت ملی عنوان کرد: از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه، درخواست دریافت تسهیلات مالی بود؛ حال آنکه امروز ما در کشور چیزی نزدیک به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم. که بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان آن در پنج سال اخیر خلق شده است. سوالی که وجود دارد آنست که سیاست های پولی-مالی شرکت های خصوصی برای جذب این نقدینگی چه جایگاهی دارد؟

دکتر جلیلی با اشاره به رقبای منطقه ای ایران اظهار کرد: ما در سخت افزار و نرم افزار سرآمد رقبای منطقه ای خود برای جذب بازار های صادراتی هستیم. لازمه گرفتن یک تصمیم ملی در این راستا، مشارکت دادن بخش هایی است که موضوع آن تصمیم هستند. نمیشود آن ها را در تصمیم دخیل نکنیم و یا مشورت با آنها را موکول به زمان دیگری کنیم.

همچنین در این دیدار تعداد از تولیدکنندگان عرصه نرم افزار و اعضای اتاق بازرگانی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

شنطیایی، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران و رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات IT، یکی از علل پیشرفت های کشورهای آسیایی را توجه ویژه به تولید ملی خواند و اذعان داشت: آنطور که شایسته کشور ماست هنوز به سمت تولید قدم ویژه‌ای برنداشته ایم و باید بتوانیم تولید در ایران را سودآور کنیم تا سرمایه گذاران به جای بازار های سکه و ارز به سمت تولید روانه شوند.

کلاهی، رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان با اشاره به ضرورت تشکل های صنفی گفت:یکی از راه‌حل هایی که نظام میتواند برای حل مشکلات استفاده کند، بهرمندی از تشکل های صنفی است؛ چرا که این تشکل ها پل ارتباطی میان حاکمیت و بخش خصوصی خواهند بود.

این فعال حوزه بازار نسبت به عملی کردن این پیشنهاد اظهار کرد:یکی از مشکلات ما مقررات و مجوز های زائدی است که در اکثر حوزه های تولید دست و پا گیر شده اند. تشکل ها میتوانند در اعتبار سنجی و رفع این مشکلات قدم مثبت بردارند.

کلاهی همچنین شرکت های خصوصی را دارای این قابلیت دانست که به دفاتر فعال جمهوری اسلامی در خارج از کشور تبدیل شوند.

مجید سروش، دبیر کمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی نیز در سخنان خود با اشاره به ضعف بخش خصوصی در جذب نیروی متخصص گفت: تولید نرم افزار از مزیت های اصلی کشور ما محسوب میشود؛ پس میتوانیم روی آن به عنوان مزیت صادراتی نیز سرمایه گذاری کنیم.

 

انتهای مطلب

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا