حاشیه ای بر دیدار سرزده دکتر جلیلی از نمایشگاه Reviewed by Momizat on . به در خواست یکی از دوستان قرار شد؛ که با توجه به آشنایی نسبی ام با برخی از مسائل شرکت های دانش بنیان و مشکلات افراد نوآور در کشور، همره دکتر جلیلی بازدیدی از نم به در خواست یکی از دوستان قرار شد؛ که با توجه به آشنایی نسبی ام با برخی از مسائل شرکت های دانش بنیان و مشکلات افراد نوآور در کشور، همره دکتر جلیلی بازدیدی از نم Rating:

حاشیه ای بر دیدار سرزده دکتر جلیلی از نمایشگاه

چکیده : جدیت دکتر و بررسی موشکافانه ایشان توجهم را بیشتر جلب می کرد. به طوری که ایشان در هر غرفه با دقت ابتدا اختراع و حوزه فعالیت مخترعان را مورد سوال قرار می دادند و سپس از چند و چون مشکلات و موانع پیشبرد کارهایشان می پرسیدند

به در خواست یکی از دوستان قرار شد؛ که با توجه به آشنایی نسبی ام با برخی از مسائل شرکت های دانش بنیان و مشکلات افراد نوآور در کشور، همره دکتر جلیلی بازدیدی از نمایشگاه نوآوری و شکوفایی داشته باشیم.

بعد از حدود ساعتی که در برف منتظر ایشان و همراهان ایشان ماندیم بالاخره ایشان رسیدند و با هم وارد نمایشگاه شدیم. بدیهی است که با ورود ایشان خیل عموم بازدیدکنندگان و جوانان نوآور از یک سو و مسئولان نمایشگاه از سوی دیگر، به کلی مانع همراهی ما با ایشان در ابتدای بازدید بود. اما بالاخره کم کم جو ابتدایی آرام تر شد و توانستیم با آرامش بیشتری سراغ غرفه ها و فعالین حوزه نوآوری و شکوفایی برویم.

با وجود اینکه پیش بینی ام این بود که این بازدید یحتمل بیشتر جنبه تشریفاتی داشته باشد؛ هر چه جلوتر می رفتیم؛ جدیت دکتر و بررسی موشکافانه ایشان توجهم را بیشتر جلب می کرد. به طوری که ایشان در هر غرفه با دقت ابتدا اختراع و حوزه فعالیت مخترعان را مورد سوال قرار می دادند و سپس از چند و چون مشکلات و موانع پیشبرد کارهایشان می پرسیدند؛ و نکات اصلی را در دفترچه ای که همراه داشتند یادداشت می کردند. مهمترین نکاتی که شرکت های دانش بنیان و مخترعین در این بازدید بر آن تأکید می کردند بیشتر شامل مشکلات تأمین مالی و اخذ وام و تسهیلات برای تجاری سازی کارهایشان، فروش محصولاتشان به شرکت های دولتی و خصوصی داخلی، مشکلات صادرات و واردات، مشکلات برخی مجوزها و استانداردهای مورد نیاز و مسائلی از این دست بود که همه آنها را می توان در یک جمله مهم حمایت جدی تر و با برنامه تر مسئولین خلاصه کرد. دکتر هم هرچند نکات  اصلی را یادداشت می کرد اما با ظرافت خاص خودشان سعی می کردند این افراد را به این سمت هدایت کنند که سعی کنند بدون نیاز به بودجه دولت و با استفاده از مشارکت با سرمایه گذاران بخش خصوصی فعالیت هایشان را توسعه بدهند و محصولاتشان را تجاری کنند.

البته در این نمایشگاه غرفه هایی هم به شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های تأمین سرمایه اختصاص داشت که دکتر با آن ها هم گفتگو کرد و از مشکلات و موانع سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان و ریسک پذیر جویا شد.

کم کم بازدید دکتر آنقدر طولانی و با جزئیات شده بود که دیگه مسئولان نمایشگاه هم از ظرافت و دقت دکتر به ستوه آمده بودند. با گذشت حدود یک ساعت از بازدید صدای اذان، حکایت از وقت نماز ظهر و عصر میداد؛ علی رغم اصرار بسیار زیاد مسئولین برای تخصیص ماشین های تشریفات برای انتقال دکتر و همراهان به مسجد، دکتر امتناع کرد و با بهانه اینکه راهی نیست؛ باعث شد که ما هم که دلمون رو صابون زده بودیم که یک بار توی عمرمون ماشین تشریفات تجربه کنیم؛ مجبور شدیم مسیر ده دقیقه ای نمایشگاه تا مسجد را زیر برف و یخبندان شدید کوه های شمال تهران طی کنیم.

بعد از نماز هم هرچه اصرار کردیم که دکتر اول نهار بخوریم بعد بازدید رو ادامه بدیم باز دکتر به بهانه وقت نداشتن و اینها ما رو از نهار محروم کرد. بگذریم که آخرش اون روز مجبور شدم نهار ساندویچ بخورم.

خسته شدن مسئولین از دقت و طولانی بودن بازدید دکتر باعث شده بود که بازدید بعد از نماز بدون حضور  مسئولین نمایشگاه باشد و این خود مزیت خوبی برای شرکت ها و مخترعین بود که راحتتر مشکلات خودشان را با  دکتر در میان بگذارند.

در بازدید بعد از نماز مخترع ترمزهای پیشرفته خودرو در بازدید دکتر از غرفه اش، به بیان روند تولید این ترمز و میزان صرفه جویی این نوع ترمز در قیاس با نمونه خارجی و مشکلات و موانع کارش پرداخت. این مخترع جوان کشور دیوار غرفه را با نامه های بی جواب و مکاتبات بیشمارش با بسیاری مسئولین صنعت خودرو کشور پوشانده بود. دکتر که خیلی از این همه مشکلات متأثر شده بود اینجا به ما گفت ماشین دولت که من در انتخابات بر آن تأکید کردم مصداقش این موارد است که متأسفانه هنوز نتوانسته ایم از آن استفاده کنیم.

ساعت از دو ظهر گذشته بود و کم کم برخی از مخترعین جوان که از نهار بر می گشتند؛ با دیدن دکتر تازه نطقشان برای بیان مشکلات باز می شد و دکتر هم با آرامش و دقت به نکاتشان گوش می داد. من هم که اصلا فکر نمی کردم بازدید یک ساعته صبح ما به این موقع برسه، دیگه باید برای قراری که ساعت دو داشتم فکری می کردم. بنابراین ناامید از ماشین تشریفات و حتی پراید ساده دکتر زیر برف و باران به راه افتادم و بالاخره تونستم در درب جنوبی نمایشگاه تاکسی البته با قیمت روزهای برفی بگیرم!! و خودم رو به قرار برسانم. و در راه به این جمله کلیدی دکتر فکر می کردم که اگر در طی این سال ها ماشین دولت در کشور خوب کار می کرد شاید این ظرفیت های عظیم جوان و نوآور کشور را خیلی بیشتر از وضع فعلی، به قله های موفقیت می رساند.

انتهای مطلب

دیدگاه ها (۸)

 • بي نشان

  سلام .خیلی ممنون دوباره بر گشتید به عرصه. دکتر در قلب ما جا دارد …

  پاسخ
 • م

  من که به آرزوم رسیدم دکتر رو خصوصی دیدم
  در شبکه اجتماعی گوگل پلاس انجمنی با عنوان حامیان دکترجلیلی راه انداختیم بچه با ظرفیتی اونجان یه سری به ما بزنید

  پاسخ
 • بی نشان

  سلام همیشه آرزوی موفقیت برای جناب آقای دکتر می کنم وخوشحالم که ایشان خودرا کنار نکشیدند

  پاسخ
 • باران

  سلام دکتر خدا حفظتان کند . ما همچنان منتظریم

  پاسخ
 • میثم

  بعدها قدرتو میفهمند تو مرد اینده ای دوستت داریم

  پاسخ
  • میترا

   بعضی ها اونقدر کوته فکرن که در اینده هم قدر ایشون رو نمیفهمند و ارزش کار ها و مقاومت و ایستادگی ایشون رو درک نمیکنن…

   پاسخ
 • مریم سلیمان بیگی

  دکتر جلیلی عزیز! امیدمان به دستان یاری بخش توست… این ویرانه های برجامانده گام های سبز تو را می طلبد… بیا که قلبمان برای صدق و صفایت می تپد… از صمیم قلب برای آمدنت دست به دعا گشوده ایم تا دو سال بعد فریاد شادی مان این باشد: رئیس جمهور عزیزم پیروزیت مبارک…

  پاسخ

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا