بازدید از روند اجرای طرح احیای دشت‌های استان خوزستان موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری Reviewed by Momizat on . بازدید از روند اجرای طرح احیای دشت‌های استان خوزستان موسوم به طرح 550 هزار هکتاری نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی در بخش دیگری از سفر دو روزه خود به ا بازدید از روند اجرای طرح احیای دشت‌های استان خوزستان موسوم به طرح 550 هزار هکتاری نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی در بخش دیگری از سفر دو روزه خود به ا Rating:

بازدید از روند اجرای طرح احیای دشت‌های استان خوزستان موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

بازدید از روند اجرای طرح احیای دشت‌های استان خوزستان موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی در بخش دیگری از سفر دو روزه خود به استان خوزستان، ضمن دیدار با اعضای هیئت مدیره جهاد نصر- مجری طرح ۵۵۰هزار هکتاری- از دشت های احیا شده ذیل این طرح، بازدید بعمل آورد.

همچنین دکتر جلیلی با حضور در زمین‌های کشاورزی مشمول طرح در روستای «بیت ملّوح» شهر اهواز از نزدیک با کشاورزان خوزستانی دیدار کرد و میزان رضایتمندی کشاورزان از طرح ۵۵۰هزار هکتاری را جویا شد.

طرح احیای دشت‌های استان خوزستان و ایلام موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری همزمان با سفر مقام معظم رهبری در سال ۷۵ به این استان تصویب شد که فاز اول آن با وسعت نزدیک به ۳۰۰هزار هکتار، تکمیل و اجرای فاز دوم آن در حال اجرا میباشد.

تا انتهای سال ۹۷، زهکش‌های زیر زمینی و شبکه‌های آبیاری و تجهیز و نوسازی اراضی ۲۹۵هزار هکتار دشت های این دو استان انجام گشته و به طور متوسط ۲٫۸ تن افزایش برداشت محصول در هر هکتار از نتایج اولیه آن بوده است.

تسطیح، هندسی سازی و یکپارچه سازی زمین‌ها از جمله دیگر اقدامات اجرایی در این طرح بوده است. همچنین لتوار گذاری سبب از بین رفتن شوری خاک گشته و انتقال آب به روش آبیاری نوین به اراضی کشاورزی از طریق کانال‌های کشاورزی در فاز اول انجام شده است.

این طرح در سال ۸۷ در هیئت وزیران تصویب شده و در سال ۱۳۸۹، موسسه جهاد نصر به عنوان دستگاه اجرایی متولی احیاء دشت ها شناخته و با موافقت رهبرانقلاب مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای کشاورزان خوزستانی و ایلامی  تعیین اعتبار انجام شد. همچنین اعتبار ۷۰۰میلیونی از محل ردیف‌های اعتباری عمومی دولت‌ها به این طرح تزریق شده است.

 

 

انتهای مطلب

ارسال دیدگاه

معادله امنیتی *


© پایگـاه اطلاع رسانی دکتر سعید جلیلی 1393

طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)
رفتن به بالا